Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zahraniční stravné - snížení
Otázka
Dobrý den, z diskuze sem se již dozvěděl, že zaměstnavatel může ponížit stravné v zahraničí cca o 25%. Může takto činit, i když na tuto skutečnost neupozornil zaměstanance před touto služební cestou? Musí pro toto snížení dodržet nějaké podmínky? Jsem na pracovní cestě s tarifem 40€/den na dobu zhruba 3 měsíců a takovéto ponížení tvoří docela významnou částku. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
částky stanovené prováděcím právním předpisem není bez dalšího částkou, kterou musí zaměstnavatel hradit zaměstnanci za zahraničiní stravování. Ve skutečnosti jde pouze o výchozí hodnotu, kterou si zaměstnavatel může v zákoníkem práce stanovených mezích upravit. Toto najdeme v ustanovení § 170 odst. 2 zákoníku práce, který umožňuje zaměstnavateli určit základní sazbu strávného s ohledem na podmínky cesty a způsobu stravování v částce, která nesmí být nižší než 75 % (50 % u posádek plavidel vnitrozemské plavby) sazby stanovené prováděcím právním předpisem.
Tuto sazbu je zaměstnavatel povinen určit před vysláním zaměstnance na zahraniční cestu, ale zákoník práce blíže neupřesňuje, jakou formou. Vyloučeno tudíž není ani to, aby tyto sazby zaměstnavatel upravil vnitřním předpisem, uvedl je v rámci cestovního příkazu atd. (je na zaměstnavateli, zda v případě soudního sporu bude schopen dokázat, že určil ponížené stravné).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.