Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ukončení PP
Otázka
Dobrý den, v roce 2007 mi byla přiznána choroba z povolání a pro přetrvávající neurologické problémy jsem letos dostala plný invalidní důchod, jak to bude s ukončením pracovního poměru?
Odpověď
Dobrý den,
nejste-li vzhledem k zdravotnímu posudku dlouhoudobě způsobilá konat sjednanou práci, měl by Vás zaměstnavatel převést na jinou vhodnou práci (je-li taková práce). Nepřevedení na jinou vhodnou práci do 15 dnů od předložení posudku by Vám umožňovalo okamžité rozvázání pracovního poměru, ale je otázkou, proč byste měla tímto způsobem pracovní poměr rozvazovat (není to pro Vás výhodné vzhledem k výši odstupného).
Ať již dojde či nedojde k převedení na jinou práci, přichází v úvahu rozvázání pracovního poměru výpovědí, přičemž u výpovědi pro zdravotní nezpůsobilost způsobenou nemocí z povolání je stanovena dvouměsíční výpovědní doba (není-li v pracovní smlouvě či kolektivní smlouvě sjednána delší) a odstupné ve výši 12 násobku Vašeho průměrného výdělku.
Samozřejmě nelze vyloučit ani to, že se zaměstnavatel pokusí o rozvázání pracovního poměru dohodou, aby nemusel řešit, kam Vás má převést po dobu výpovědní lhůty. V takovém případě je třeba důkladně znění dohody prostudovat a uvážit, zda pro Vás není nevýhodná (měla by obsahovat důvod a výši nároku na odstupné). Budete-li mít pochybnosti, je lepší dohodu nepodepsat (či podpis odložit, abyste měla čas znění smlouvy konzultovat).
Vyloučit nelze ani to, že se pokusí povinnosti hradit vysoké odstupné vyhnout tím, že Vám navrhne dodatek k pracovní smlouvě, podle které bude konat jinou práci, na jiném místě, za jinou odměnu... Opět je třeba návrh dohody prostudovat, uvážit, nakolik je pro Vás výhodná a v případě pochybností ji nepodepsat, či podpis odložit. U nabídky jiné vhodné práce (samozřejmě se nepočítá práce, kterou nejste zdr. způsobilý konat) je třeba uvážit, že v případě uplatnění nároku na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti se při bezdůvodném odmítnutí nabízené práce dále vychází z toho, jako byste příjem z této práce měla a tudíž se následně nevyplácí náhrada, či se vyplácí v nižší částce (zaměstnavatel Vám nabídne práci za 10 000 Kč měsíčně, Vy ji bezdůvodně odmítnete = pro účely náhrady se vychází z toho, že si vyděláváte min. 10 000 Kč měsičně).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.