Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den,rada bych se zeptala na pár otázek. Doma mám dvě děti 5 a 3 roky v kvetnu mi se synem končí rodičovská a mám nastoupit do práce.Se zamestnavatelem jsme se nerozesli v dobrém pri mem odchodu na materskou a tak tuším že bude nasledovat vypoved.Má otazka zní, je zamestnavatel povinen prizpusobit se pracovní době kvuli hlidaní dětí? prace byla na smeny manzel podnika a hlidani zajistene mit nebudu to znamena ze nevyhovim podminkam zamestnavatele jak se pak postupuje vypoved dohodou s tim ze mam naky narok na odstupné? dalsi otazka pokud dostanu vypoved prihlasim se na urad prace buddu dostavat podporu a z ceho se podpora pocita z rodicovského prizpevku nebo ze zamestanání? děkuji za váš čas a ochotu
Odpověď
Dobrý den,
začněme trochu od konce - podporou v nezaměstnanosti. Pokud jste posledních pět let nepracovala, na úřadě práce Vám sice bude možné přiznat podporu (péče o dítě se uzná jako tzv. náhradní doba zaměstnání), ale výše podpory bude záležet na tom, co budete dělat bezprostředně před registrací na úřadě práce. Pokud budete pečovat o dítě, vypočítává se podpora zvlášť pro tyto případy stanoveným procentem z průměrné mzdy v národním hospodářství (to první dva měsíce znamená částky cca 3,5 tisíce Kč a v následujících měsících ještě méně). Pokud byste chtěla mít podporu počítanou "normálně" z dosahovaného výdělku, bylo by nutné nenastupovat na úřad práce z domácnosti, ale ze zaměstnání. Poběží-li Vám výpovědní doba, není s tím problém (až na některé úřady, u kterých je třeba počítat s nutností podávat odvolání - v případě potřeby se informujte na místní praxi). Pokud ukončíte pracovní poměr dohodou, je třeba dohodnout se na takovém datumu, abyste se alespoň na chvíli vrátila do práce. Z hlediska podpory je v součanosti potřeba hlídat rovněž to, že v případě ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance či ukončení pracovního poměru dohodu, se vyplácí nižší podpora (od počátku jen 45 % průměrného výdělku) došlo-li k ukončení pracovního poměru bez vážného důvodu (jinak řečeno je třeba nezapomenout do příslušné listiny "vážný důvod" uvést).
Nyní k návratu do zaměstnání - zaměstnavatel by Vám po skončení rodičovské dovolené či sjednaného neplaceného volna měl přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě. Záleží tedy na tom, jak konkrétní, nebo obecnou máte pracovní smlouvu. Nemá-li pro Vás odpovídající práci, jde o překážku v práci na jeho straně, což znamená, že až do skončení pracovního poměru či přidělení odpovídající práce musí vyplácet náhradu mzdy. Nedohodne-li se s Vámi na převedení na jinou práci či ukončení pracovního poměru dohodou, má možnost pro nadbytečnost (ta musí být následkem organizačních změn, nikoliv neuváženým uzavřením dalšího pracovního poměru na dobu neurčitou) ukončit pracovní poměr výpovědí. U tohoto typu výpovědi musí s výpovědí počkat na Váš návrat do práce, výpovědní doba je dvouměsíční (není-li platně sjednáno jinak, přičemž výpověďní doba běží až od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla doručena) a dle zákona náleží minimálně trojnásobek průměrného výdělku jako odstupné.
Je-li zaměstnavatel schopen přidělovat práci, ale Vy nemáte jak sladit práci s péčí o dítě, můžete skutečně zažádat o úpravu pracovní doby. Dle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, pokud mu v tom nebrání "vážné provozní důvody". Co jsou či nejsou vážné provozní důvody by v případě sporu rozhodl soud, přičemž dle soudní praxe nejvyššího soudu by mělo jít o důvody natolik vážné, že by vyhovění žádosti znemožnilo či vážně ohrozilo plnění úkolů zaměstnavatele. Nebude-li Vaší žádosti skutečně možné vyhovět (či to zaměstnavatel bude tvrdit a Vy se nebudete chtít soudit) můžete jako důvod ukončení pracovního poměru uvést právě to, že není možné pro Vážné provozní důvody upravit pracovní dobu tak, aby byla sladitelná s péčí o dítě.
V případě potřeby svůj dotaz dále doplńte či upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.