Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den,mám 2 syny.Druhý se narodil v průběhu 1 rodičovské dovolené a nyní končí druhá rodičovská dovolená.Má zaměstnavatel povinnost mě zaměstnat?A pokud tuto povinost má a nezaměstná mě jak může se mnou ukončit pracovní poměr?Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
vyjdu-li z předpokladu, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou a tudíž Váš pracovní poměr trvá, není rozdíl mezi povinostmi zaměstnavatele v případě návratu z první a z druhé rodičovské dovolené. V obou případech nemá zaměstnavatel povinnost Vás zařadit na identické místo, ale musí Vás zaměstnat podle smlouvy (která samozřejmě může být více či méně konkrétní). Není-li zaměstnavatel schopen Vám takovouto práci přidělovat, jde o překážku na jeho straně a musí Vám až do přidělení práce či skončení pracovního poměru vyplácet náhradu mzdy.
Jak je to s rozvázáním pracovního poměru? Zaměstnavatel Vám může nabídnout dohodu o rozvázání pracovního poměru, ale u ní je pouze na Vaší úvaze, zda na ní chcete přistoupit (na druhou stranu je třeba dávat pozor - pokud už na ní přistoupíte, nikdo neřeší, zda pro Vás není zcela nevýhodná).
Bez Vašeho souhlasu s Vámi může ukončit pracovní poměr pouze z důvodů, které uvádí zákoník práce. U maminek po rodičovské dovolené je častá výpověď z organizačních důvodů, což může být rušení či stěhování zaměstnavatele či jeho dotčené části, nebo tzv. nadbytečnost.
U posledně zmíněné nadbytečnosti někdy dochází k porušování zákona, jelikož zaměstnavatelé zkouší dát výpověď, i když o skutečnou nadbytečnost nejde. Jde o to, že výpověď pro nadbytečnost je přípustná v situaci, kdy je nadbytečnost výsledkem organizačních změn (redukuje se počet pracovních míst, mění se jejich struktura atd.). O skutečnou nadbytečnost nejde, pokud se struktura pracovních míst nemění, ale zaměstnavatel najmul další zaměstnance, takže má např. ve výsledku na dvě pracovní místa tři zaměstnance. Přesněji řečeno o nadbytečnost nejde, když se na dvě místa najmou tři zaměstnanci, ale tehdy, když se na tři místa najmou tři zaměstnanci a následně se rozhodne, že místa budou jenom dvě. Pak si zaměstnavatel může vybrat, komu z těchto tří zaměstnanců ukončí pracovní poměr pro nadbytečnost.
Na závěr dodám, že případná neplatnost výpovědi se musí zažalovat u soudu ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit a zásadní význam má také včasná žádost o další přidělování práce. Pro případ, že by se nakonec situace řešila dohodou raději také dodávám, že z hlediska výše podpory je důležité, aby v dohodě byl uveden "vážný důvod" a dále, abyste se alespoň na chvíli vrátila po rodičovské dovolené do zaměstnání. Upozorňuji, že v případě přiznání odstupného tak jako tak nebudete mít nárok na podporu po dobu, která odpovídá vyplacenému odstupnému (nárok nezaniká, ale posune se).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.