Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Co vše zařídit při žádosti o neplacené volno po MD?
Otázka
Dobrý den,
na konci června budou moji dcerce 3 roky a já bych se měla po MD vrátit do práce. Jelikož dcerku vezmou do školky až od září domluvila jsem se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu po dobu letních prázdnin. Co vše bych si měla v této věci zařídit a na jaké úřady se vypravit? Jak sociální a zdravotní pojištění? Kdo ho platí?
Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém píšete, že v červnu budou Vaší dcerce 3 roky, vzhledem k tomu, že Vaše dcerka bude moci docházet do školky až od září, domluvila jste se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu (slovy zákona na pracovním volnu bez náhrady příjmu) v době od června do září. Zajímá Vás, jaké další kroky máte učinit.
Nejprve si dovolím upozornit na rozdíl mezi Vámi zmiňovanou mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená se poskytuje ženě v celkové délce 28 týdnů. Žena ji obvykle čerpá 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, zbytek po narození dítěte. Na mateřskou dovolenou obvykle navazuje rodičovská dovolená, která se matce dítěte poskytuje po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Vy v současné době čerpáte rodičovskou dovolenou nikoliv mateřskou.
A nyní již přistoupíme k otázce neplaceného volna. Nezmiňujete, jakou formou jste se se zaměstnavatelem o čerpání neplaceného volna dohodla - zda ústně či písemně. I když není zákonem stanovena písemná forma této dohody, rozhodně ji doporučuji. Takto jsou lépe chráněny obě dvě strany a v neposlední řadě jsou i písemně upraveny podmínky čerpání neplaceného volna.
Samotná žádost by měla obsahovat označení Vás i zaměstnavatele (tj. kdo koho žádá o neplacené volno). Bylo by vhodné uvést důvod (např. péče o dítě do 4 let věku do nástupu do MŠ) a stanovit od kdy do kdy o neplacené volno žádáte. Dohodu je potřeba podepsat a označit datem vyhotovení.
Protože jste osoba pečující celodenně osobně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku, spadáte do okruhu tzv. "státních pojištěnců", to znamená, že za Vás zaměstnavatel není povinen v době neplaceného volna odvádět zdravotní pojištění, jelikož je hrazeno státem.
Bylo by tedy vhodné si ověřit, že zaměstnavatel nahlásil změnu Vaší „kategorie“ tzn. že ji nebudete vedena jako žena na rodičovské dovolené, ale jako žena pečující celodenně osobně a řádně o dítě do 7 let věku.
Pojistné na sociální zabezpečení v době neplaceného volna za Vás nebude hrazeno – nezískáte totiž započitatelný příjem, ze kterého by se odvádělo. Dle § 5 odst. 1 písm. r) zák. č. 155/1995 Sb.,o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění.
Pro úplnost dodávám, že v době neplaceného volna nelze čerpat nemocenské nebo ošetřovné.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou