Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ochranná lhůta
Otázka
Dobrý den, dne 15.12.2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Po skončení mateřské jsem nastoupila do práce na stejné místo a na pár hodin měsíčně, tak jsem se dohodli se zaměstnavatelem (jen ústně, ne písemně). Zároveň pobírám i rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, zda jsem v ochranné lhůtě a zaměstnavatel mě nemůže propustit a nebo nejsem v režimu a může mě propustit? Jsem samoživitelka a dceři jsou dva roky. Dále bych se ráda zeptala na toto. Zaměstnavatel po mě chce podepsat rozvržení pracovní doby do 80 hodin měsíčně. Když mu to podepíšu, tak má strach, aby mě příští rok v lednu, kdy mi končí rodičovská dovolená přijal zpátky na plný úvazek. Chci se zeptat jak mám postupovat. Děkuji
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém popisujete svoji stávající situaci. Nejprve je nutné si vyjasnit Vaši současnou pozici u Vašeho zaměstnavatele. Píšete, že v současné době pracujete u zaměstnavatele na zkrácený úvazek. Zároveň zmiňujete, že dosud není tato Vaši činnost písemně upravena. Pro další vývoj situace by bylo na místě Vaši současnou pozici písemně upravit. Dle mého názoru by Vaše pozice mohla být upravena těmito dvěma způsoby: 1.) Vaše nynější činnost bude brána tj. upravena jako přivýdělek na základě dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti či dalšího pracovního poměru. V tomto případě byste však neměla vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny jako práce, které jste vykonávala před mateřskou dovolenou. Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se o porušení Zákoníku práce. Za této situace byste stále čerpala rodičovskou dovolenou a k ní si přivydělávala na základě již zmiňovaných dohod nebo dalšího pracovního poměru. Pro Vás by to znamenalo, že jste stále v ochranné době, kdy se na Vás vztahuje zákaz výpovědi (ohledně toho pracovního poměru, ze kterého čerpáte dovolenou). Pro úplnost dodávám, že výjimku ze zákazu výpovědi tvoří mj. výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu zániku zaměstnavatele nebo jeho přemístění. 2.) Váš pracovní poměr byl zkrácen z původního celého úvazku na částečný, což by bylo samozřejmě potřeba upravit písemným dodatkem. Nicméně za této situace by bylo přerušeno čerpání rodičovské dovolené, jelikož byste pracovala u stejného zaměstnavatele na základě původního pracovního poměru. Vy byste se tedy stala zaměstnankyní pracující na zkrácený úvazek a současně pobírající rodičovský příspěvek, což se vzájemně nevylučuje za předpokladu že zajistíte péči o nezletilé dítě jinou zletilou osobou. Jestliže by byla aktuální tato situace, v ochranné době byste se již nenacházela a zaměstnavatel by Vám mohl dát výpověď ze zákonných důvodů uvedených v Zákoníku práce.
A nyní několik informací k Vámi zmiňovanému podpisu rozvržení Vaší pracovní doby. Z Vašich informací vyplývá, že zaměstnavatel patrně nemá úmysl provést rozvržení pracovní doby v pravém slova smyslu (např. nastavit pružnou pracovní dobu, konto pracovní doby apod.) Dle mého názoru se snaží upravit stávající situaci dodatkem k pracovní smlouvě, kterým by byl Váš pracovní úvazek zkrácen na 80 hodin měsíčně. Což by v praxi znamenalo výše popsanou variantu (způsob) č. 2. Pokud byste se tedy se zaměstnavatelem dohodla, je možné požadovat, aby dodatek který by upravoval rozsah pracovního úvazku byl sjednán pouze na dobu určitou tj. do doby dovršení 3 let věku dítěte. S tím že poté bude platit původní ujednání tj. 40 hodinová týdenní pracovní doba.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Křížová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou