Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odstupné
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude vyplácet odstupné, když jsem dostala výpověď pro nadbytečnost v listopadu 2010, pracovní poměr měl být ukončen 31.1.2011. 5.ledna jsem onemocněla, pracovní neschopnost trvá, zaměstnavatel - soukromník- s poslední výplatou odstupné nevyplatil (nyní mi nemocenskou bude posílat sociálka)Mám strach, zda vůbec nějaké odstupné dostanu, když jsem od ledna nemocná a taky nevím, zda mám zbývající dny za leden po ukončení neschopnosti ještě odpracovat, čímž by se pracovní poměr prodoužil. Se zaměstnavatelem není domluva. Děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že šlo o výpověď pro nadbytečnost, má pracovní neschopnost, která začala ve výpovědní době a pokračuje i po datu, kdy měl původně pracovní poměr skončit, ty účinky, že dochází automaticky k prodloužení pracovního poměru. Pracovní poměr zanikne až poté, co skončí Vaše pracovní neschopnost a uběhně doba odpovídající části původní výpovědní doby, kterou jste nemohla odpracovat vzhledem k pracovní neschopnosti (5.1. - 31.1.2011).
Zaměstnavatel neměl zatím důvod vyplácet odstupné, jelikož nedošlo ke skončení pracovního poměru. Tomuto automatickému prodloužení pracovního poměru jste se mohla vyhnout, pokud byste se ho písemně zřekla, ale z Vašeho dotazu lze dovozovat, že jste žádnou takovouto listinu zaměstnavateli nedoručila.
I kdyby jste z nějakého důvodu chtěla, aby pracovní poměr skončil k 31.1.2011, obávám se, že při takto opožděněm zřeknutí se prodloužení Vám již zaměstnavatel nebude ochoten vyhovět. Pokud byste zpětně nechali pracovní poměr skončit k 31.1., znamenalo by to pro zaměstnavatele, že nesplnil v zákonné lhůtě povinnosti spojené se skončením pracovního poměru.
Teoreticky byste mohla dosáhnout dřívějšího zrušení pracovního poměru dohodou (zde lze uvést jakékoliv datum na kterém se dohodnete - klidně může připadat na dobu pracovní neschopnosti), ale zde by bylo třeba dávat pozor na to, aby v dohodě bylo výslovně uvedeno, že je uzavírána pro Vaši nadbytečnost. V opačném případě byste mohla přijít o odstupné a ještě navíc dostávat pro bezdůvodné ukončení pracovního poměru nižší podporu v nezaměstnanosti.
Jinak bude další postup takový, že po ukončení neschopnosti se budete opět hlásit zaměstnavateli a ten Vám na zbytek výpovědní lhůty buď přidělí práci, nebo Vám bude vyplácet náhradu mzdy. Odstupné se vyplatí až v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru (nebude-li dohodnuto jinak).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.