Nárok na podporu po ukončení rodičovské dovolené

Dotaz ze dne 28. 2. 2011 14:29.

Otázka

Dobrý den, v roce 2007 jsem uzavřela smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Po skončení zkušební doby jsem otěhotněla a odešla na neschopenku ze zdravotních důvodů. Účetní mi poradila ať zaměstnavatele požádám o neplacené volno na 3 roky z důvodu čerpání rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mi toto volno písemně potvrdil. V červenci 2011 budu končit RD a známá účetní mi tvrdí, že jsem se tímto stala kmenovým zaměstnancem firmy. Mezitím moje firma uzavřela tuto pobočku - další má 200 km daleko. V prac. smlouvě mám pracovní výkon zaměstnání spojený s danou uzavřenou pobočkou. Chci se zeptat zda budu mít nárok na 2 měsíční výpovědní dobu + 3 měsíční odstupné. A zároveň z čeho se mi pak bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti.

Odpověď

Dobrý den,

do poradny jste vložila s krátkou časovou prodlevou dva samostatné, ale v řadě ohledů související dotazy. Domnívám se, že k problematice výpočtu podpory v nezaměstnanosti jsem se vyjádřil dostatečně u předchozího dotazu, respektive v případě potřeby svůj dotaz na tuto problematiku doplňte či upřesněte.

Nyní k problematice pracovního poměru na dobu určitou a neplaceného volna. Osobně bych se bez možnosti prostudování příslušných listin neodvažoval odhadovat, jaký je skutečný stav věci. Pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby bez ohledu na čerpání neplaceného volna, dočasné pracovní neschopnosti, mateřské či rodičovské dovolené. Z hlediska trvání pracovního poměru tudíž není rozhodující, zda jste se dohodla se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, ale zda jste se dohodla se zaměstnavatelem na prodloužení pracovního poměru.

Pokud by došlo k prodloužení pracovního poměru na dobu určitou na dobu delší než dva roky a nešlo o některou ze zákonných výjimek (zástup za zaměstnance, který nepracuje pro překážky v práci, jako je např. mateřská či rodičovská dovolená nebo výjimka spočívající ve vážných provozních důvodech pro které nelze limitovat rozsah smluv na dobu určitou - tyto případné výjimky byste našla v pracovní smlouvě), neznamená to samo o sobě, že by došlo ke změně pracovního poměru na dobu neurčitou. I při překročení zákonného limitu práce na dobu určitou nic nebrání tomu, aby pracovní poměr zanikl uplynutím sjednané doby. Důsledek překročení zákonných limitů spočívá v tom, že zaměstnanec má právo před skončením pracovního poměru sdělit zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával a doručením tohoto zaměstnání se mění pracovní poměr z doby určité na dobu neurčitou. Zaměstnanec má tedy právo volby, přičemž z hlediska taktiky je zpravidla vhodnější oznámení učinit teprve pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na včasné prodloužení pracovní smlouvy.

Na základě poskytnutých údajů bych se bez dalšího neodvažoval tvrdit, že u Vás došlo k prodloužení pracovního poměru, jelikož ve svém dotazu hovoříte pouze o potvrzení neplaceného volna. V případě potřeby doporučuji dotčené listiny konzultovat s advokátem či v některé z občanských poraden AOP (www.obcanskeporadny.cz).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším