prodloužená mateřská

Dotaz ze dne 7. 4. 2011 12:16.

Otázka

dobrý den,chtěla jsem se zeptat jaký je rozdíl mezi prodlouženou mateřskou a neplaceným volnem.Na 3 měsíce nemám kam to dítě dát,poněvadž 3 roky bude mít v červnu,ale do školky jde až v září.Jsem zaměstnancem u jedné firmy,ale mohu nastoupit až od září.A kde se ta prodloužená mateřská vyřizuje.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se zajímáte o rozdíl mezi prodlouženou mateřskou a neplaceným volnem. Zároveň sdělujete, že Vaše dítě dovrší 3 roky v červnu, ale do školky půjde až v září. Vy jste stále zaměstnankyní.

Nejprve si dovolím upozornit na rozdíl mezi Vámi zmiňovanou mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená se poskytuje ženě v celkové délce 28 týdnů. Žena ji obvykle čerpá 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, zbytek po narození dítěte. Na mateřskou dovolenou obvykle navazuje rodičovská dovolená, která se matce dítěte poskytuje po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne 3 let.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Vy v současné době čerpáte rodičovskou dovolenou nikoliv mateřskou, a že prodloužená rodičovská dovolená ani prodloužená mateřská dovolená neexistují.

Po skončení rodičovské dovolené byste se měla dostavit do zaměstnání a konat přidělenou práci. V případě že je na Vaší straně překážka, která by tomuto bránila, je potřeba o ní včas informovat zaměstnavatele a snažit se s ním dohodnout na dalším postupu. Jedním okruhem překážek mohou být tzv. osobní překážky na straně zaměstnance, mezi které řadíme dočasnou pracovní neschopnost, rodičovskou dovolenou, mateřskou dovolenou apod. Nicméně tento okruh v tuto chvíli neřešíme.

Další možnou překážkou může být absence osoby, která by Vám v mezidobí od června zajistila péči o dítě. V tomto případě je možné buď uvažovat o ukončení pracovního poměru nebo o zkontaktování zaměstnavatele s žádostí o umožnění čerpání Vámi zmiňovaného neplaceného volna. Slovy zákona se jedná o volno bez náhrady mzdy.

O čerpání neplaceného volna je potřeba požádat zaměstnavatele. Je však zcela na jeho úvaze, zda Vaší žádosti vyhoví. Není to jeho povinností. I když není zákonem stanovena písemná forma této dohody, rozhodně ji doporučuji. Takto jsou lépe chráněny obě dvě strany a v neposlední řadě jsou i písemně upraveny podmínky čerpání neplaceného volna.

Samotná žádost by měla obsahovat označení Vás i zaměstnavatele (tj. kdo koho žádá o neplacené volno). Bylo by vhodné uvést důvod (např. péče o dítě do nástupu do MŠ) a stanovit od kdy do kdy o neplacené volno žádáte. Dohodu je potřeba podepsat a označit datem vyhotovení.

Jelikož byste byla z pohledu zdravotního pojištění v době neplaceného volna posuzována jako osoba pečující celodenně osobně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku, patřila byste do okruhu tzv. "státních pojištěnců", to znamená, že by za Vás zaměstnavatel nebyl povinen v době neplaceného volna odvádět zdravotní pojištění, jelikož by bylo hrazeno státem.

Pokud by zaměstnavatel souhlasil s čerpáním neplaceného volna, je jeho povinností nahlásit změnu Vaší „kategorie“ tzn. že ji nebudete vedena jako žena na rodičovské dovolené, ale jako žena pečující celodenně osobně a řádně o dítě do 7 let věku. Zda k této změně skutečně došlo, je vhodné si ověřit.

Pojistné na sociální zabezpečení v době neplaceného volna za Vás nebude hrazeno – nezískáte totiž započitatelný příjem, ze kterého by se odvádělo. Dle § 5 odst. 1 písm. r) zák. č. 155/1995 Sb.,o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění (nahradní doba).

Pro úplnost dodávám, že v době neplaceného volna nelze čerpat nemocenské nebo ošetřovné. A také, že na rozdíl od rodičovské dovolené nejste chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším