Prodloužení náhradního volna do čtyř let věku dítěte

Dotaz ze dne 7. 4. 2011 22:58.

Otázka

Dobrý den. Prosím, poraďte mi, jak nejlépe řešit moji situaci. 18.4.2011 mi končí 3-leté čerpání rodičovské dovolené. Před porodem jsem byla zaměstnána ve firmě, která změnila místo i věc své působnosti. Když jsem kontaktovala majitele firmy, řekl mi, že pro mne zatím práci nemá a že mi napíše souhlas k prodloužení náhradního volna do 4 let věku dítěte. Tento souhlas ho však nezavazuje, držet mi nadále místo. Nabídl mi, že někdy cca v červnu tohoto roku by mne zeměstnal na jiné pracovní pozici a na částečný úvazek. Bojím se, aby mi po uplynutí 3 leté doby a podepsání souhlasu s prodloužením na 4 roky neoznámil, že už se mnou ve firmě nepočítá a elegantně se tak vyhnul vyplacení odstupného. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nejsem si zcela jist, co je myšleno "prodloužením náhradního volna", nicméně si dovolím předpokládat, že zde mluvíme o dohodě uzavřené mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, jejímž předmětem bude čerpání neplaceného volna do čtyř let věku dítěte.

Jde o dohodu. To znamená, že je pouze na zaměstnavateli, zda přistoupí na poskytnutí neplaceného volna, nebo od Vás bude po skončení rodičovské dovolené požadovat řádný výkon sjednané práce a naopak je pouze na Vás, zda přistoupíte na tuto dohodu, nebo budete po zaměstnavateli požadovat, aby Vám přiděloval sjednanou práci a za její výkon řádně vyplácel mzdu. Stručně řečeno: pokud nebudete souhlasit s tím, aby zaměstnavatel o rok "odložil problém", nic Vám nebrání dohodu odmítnout a tím fakticky donutit zaměstnavatele, aby situaci řešil již teď.

Nepřistoupíte-li na neplacené volno, není v zásadě co řešit. Pracovní smlouva je závazná pro obě strany, takže pokud zaměstnavatel není schopen zajistit Vám v pracovní smlouvě uvedenou práci na v pracovní smlouvě uvedeném místě, je to z hlediska práva "jeho problém" (tzv. překážka v práci na straně zaměstnavatele). Jelikož je to zaměstnavatel, kdo není schopen dostát svému závazku přidělovat Vám sjednanou práci, musí Vás "odškodnit" tím, že Vám bude vyplácet náhradu mzdy. Jsou-li zde důvody pro rozvázání pracovního poměru (vyjdu-li z Vašeho dotazu tak asi přestěhování zaměstnavatele mimo sjednané místo výkonu práce a organizační změny v jejichž důsledku jste se stala nadbytečnou), nic zaměstnavateli nebrání v tom, aby Vám výpověď dal, nicméně u těchto výpovědí musí počítat s tím, že budete mít nárok na odstupné (dle zákoníku práce minimálně ve výši trojnásobku průměrného výdělku) a dále Vám až do konce výpovědní doby bude muset přidělovat sjednanou práci, či respektive vyplácet náhradu mzdy za to, že toho není schopen. Výpovědní doba je dle zákoníku práce minimálně dvouměsíční, přičemž se počítá od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl výpověď doručena (je-li tedy např. výpověď doručena v dubnu, skončí výpovědní lhůta 30.6.).

Rozhodnete-li se přistoupit na poskytnutí neplaceného volna, tak to samo o sobě naprosto nic nemění na tom, jakou práci Vám je zaměstnavatel povinnen přidělovat. Rozsah povinností zaměstnavatele bude naprosto stejný, pokud budeme řešit Váš návrat po rodičovské dovolené, jako když budeme řešit Váš návrat z neplaceného volna (zvláštní povinnosti má zaměstnavatel pouze v případě návratu z mateřské dovolené).

V případě rodičovské dovolené i neplaceného volna nejde o to, že by zaměstnavatel měl nějakou zvláští povinnost držet pracovní místo. Situace je opačná - zaměstnavatel má na základě pracovní smlouvy povinnost přidělovat sjednanou práci na sjednaném místě a rodičovská dovolená i neplacené volno fungují pouze jako dočasné překážky ("omluvenky"), kvůli kterým se nemusí povinnosti uvedené v pracovní smlouvě realizovat. V okamžiku, kdy tyto překážky odpadnou, nevymýšlíme nějaké nové povinnosti, ale pouze se vrátíme zpátky k pracovní smlouvě. S tím souvisí skutečnost, že zaměstnavatel nemusí ani v jednom z těchto případů držet identické pracovní místo ("stejnou židli") a je pro něj co do přidělování práce závazná pouze pracovní smlouva (což může být výhoda i nevýhoda podle toho jak pracovní smlouva je či není konkrétní).

Samozřejmě si je třeba vždy velmi pečlivě hlídat co podepisujete. Z právního hlediska nic nebrání tomu, aby v dohodě bylo uvedeno ustanovení, že Vám po skončení neplaceného volna může zaměstnavatel přidělit práci X, jelikož je pouze na Vašem rozhodnutí, zda za těchto podmínek dohodu podepíšete či nikoliv. Není však důvod trvat na tom, aby v dohodě bylo výslovně uvedeno, že Vám po skončení neplaceného volna musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy, jelikož takováto povinnost plyne přímo z dotčené pracovní smlouvy a zákoníku práce.

Stejně tak je pouze na Vaší úvaze, zda dáte přednost tomu, aby s Vám byl ukončen pracovní poměr pro organizační změny, nebo přistoupíte na dohodu, že se Váš pracovní poměr zkrátí na polovinu a budete převedena na jinou práci či dokonce přistoupíte na rozvázání pracovního poměru dohodou.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším