Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
mateřská dovolená
Otázka
Dobrý den, včera jsem oznámila zaměstnavateli že jsem těhotná a že koncem srpna 2011 půjdu na mateřskou (3 roky). Vím, že ze zákona má zaměstnavatel povinnost "držet" mi stejné místo po dobu mateřské dovolené. Dnes mi však zaměstnavatel sdělil, že neví co bude za 3 roky, jestli firma bude ještě vůbec existovat a že se mnou ukončí pracovní poměr ke dni odchodu na mateřskou. Má na tento postup právo? Jsem ve firmě 9 let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak mám na toto reagovat abych nebyla sama proti sobě a nepřišla o nějaké výhody nebo dokonce o peníze?
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací vyplývá, že jste v současné době těhotná zaměstnankyně s pracovním poměrem na dobu neurčitou. Ptáte se, zda má Váš zaměstnavatel právo s Vámi ukončit pracovní poměr před odchodem na mateřskou dovolenou.
Nejprve by bylo dobré si vyjasnit termín "mateřská". Dle Zákoníku práce přísluší zaměstnankyni v souvislosti s porodem a péčí mateřská dovolená po dobu 28 týdnů. Z čehož je 6 - 8 týdnů čerpáno před plánovaným termínem porodu, zbytek po narození dítěte. Po dobu mateřské dovolené žena čerpá peněžitou pomoc v mateřství.
Po skončení mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni na její žádost čerpání rodičovské dovolené v rozsahu o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Z důvodu osobní, celodenní a řádné péče o dítě obvykle žena čerpá při rodičovské dovolené dávku rodičovský přípěvek. Doba jeho čerpání se však nemusí shodovat s délkou rodičovské dovolené viz existence 4leté varianty rodičovského příspěvku.
Je pravda, že zaměstnavatel neví, jak se situace jeho firmy bude vyvíjet. I přes tuto nejistotu je však zaměstnavatel povinen po celou dobu mateřské i rodičovské dovolené počítat s Vaším návratem (pokud nedojde k jeho zániku nebo přestěhování, tehdy by Vám byl oprávněn dát navzdory mateřské a rodičovské dovolené výpověď).
A nyní k tomu, jak byste měla nyní postupovat. Je vhodné vědět, že se nyní ocitáte dle Zákoníku práce v tzv. ochranné době viz § 53 Zákoníku práce. V té se nachází zaměstnanec, který je např. uznán dočasně práce neschopným, dále zaměstnankyně v době kdy je těhotná nebo kdy čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou aj.
Z tohoto vyplývá, že v současné době jste chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Nicméně existuje několik výjimek, na které se zákaz výpovědi z důvodu ochranné doby nevztahuje. Patří mezi ně již zmiňovaná výpověď zaměstnavatele z důvodu uvedených v § 52 písm. a) a b) Zákoníku práce, tj. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Další výjimku představuje okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.
Jako zaměstnankyně v tuto chvíli nemusíte činit nic kromě plnění Vašich zaměstnaneckých povinností, rozhodně nemáte důvod přistupovat na rozvázání pracovního poměru dohodou. Pokud by Vám zaměstnavatel opakovaně hrozil výpovědí, je na místě ho upozornit, že dle Zákoníku práce jste proti výpovědi nyní chráněna vyjma výše uvedených výjimek.
V případě že by Vám i navzdory této skutečnosti zaměstnavatel před nástupem na mateřskou dovolenou dal výpověď, je možné se proti ní bránit žalobou na určení její neplatnosti. Předtím je však potřeba zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámit, že trváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával, že Váš pracovní poměr trvá, a že je povinen Vám poskytnout náhradu mzdy či platu (pokud byste v té době ještě nebyla na mateřské dovolené). Neplatnost rozvázání pracovního poměru lze uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Pokud by se situace vyvinula až do této fáze, bylo by vhodné případnou žalobu zkonzultovat s právníkem, který se zaměřuje na pracovní právo. A také je dobré vědět, že případná náhrada mzdy či platu by Vám byla uhrazena až po rozhodnutí soudu (pokud by jeho rozhodnutí bylo ve Váš prospěch).
Pro úplnost dodávám, že je potřeba rozlišovat náhradu mzdy a sociální dávky, mezi které patří např. peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek apod. Ty by Vám byly vypláceny pokud splníte podmínky pro jejich přiznání, a to i v průběhu soudního řízení.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou