Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpověd v době mateřské dovolené
Otázka
Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené.Dceři budou 3 roky 7.7.2011.Jsem znovu těhotná a termín porodu mám 27.5.2011.Když jsem byla za zaměstnavatelem kvůli druhé mateřské řekl mi že mi dá výpověd až budou dceři 3 roky.Tzn.k 7.7.2011.Chci se zeptat jestli je to možné.Přijde mi zvláštní,že mi může dát výpověd když budu na mateřské.Děkuju moc.
Odpověď
Dobrý den, z Vámi uvedených informací vyvozuji, že v současné době jste již na mateřské dovolené s druhým dítětem, a že pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Zajímá Vás, zda Vám může dát zaměstnavatel výpověď v době, kdy Vaše dcera dovrší 3 roky.
Je vhodné vědět, že se nyní ocitáte dle Zákoníku práce v tzv. ochranné době viz § 53 Zákoníku práce. V té se nachází zaměstnanec, který je např. uznán dočasně práce neschopným, dále zaměstnankyně v době kdy je těhotná nebo kdy čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou aj.
Z tohoto vyplývá, že v současné době jste chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Existuje však několik výjimek, na které se zákaz výpovědi z důvodu ochranné doby nevztahuje. Patří mezi ně výpověď zaměstnavatele z důvodu uvedených v § 52 písm. a) a b) Zákoníku práce, tj. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Další výjimku představuje okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.
Pokud však v době Vaší mateřské a poté rodičovské dovolené nenastane situace, pro kterou je možné Vám doručit výpověď kvůli výše uvedeným důvodům, je zaměstnavatel povinen počítat s Vaším návratem až poté, co skončí Vaše rodičovská dovolená čerpaná na druhé dítě (předpokládám, že si o rodičovskou dovolenou po skončení mateřské dovolené požádate).
V případě že by Vám i navzdory této skutečnosti zaměstnavatel dal výpověď, je možné se proti ní bránit žalobou na určení její neplatnosti.
Samozřejmě je možné nejprve zaměstnavatele upozornit, že jedná v rozporu se Zákoníkem práce, a že budete nucena se bránit, pokud svoji výpověď nevezme zpět. Pokud však na Vaše upozornění nebude zaměstnavatel reagovat (tj. nevezme výpověď zpět), je potřeba mu bez zbytečného odkladu oznámit, že trváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával, že Váš pracovní poměr trvá, a že trvá i nárok na náhradu mzdy či platu. Neplatnost rozvázání pracovního poměru lze uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Pokud by se situace vyvinula až do této fáze, bylo by vhodné případnou žalobu zkonzultovat s právníkem, který se zaměřuje na pracovní právo. A také je dobré vědět, že případná náhrada mzdy či platu by Vám byla uhrazena až po rozhodnutí soudu (pokud by jeho rozhodnutí bylo ve Váš prospěch).
Pro úplnost dodávám, že je potřeba rozlišovat náhradu mzdy a sociální dávky, mezi které patří např. peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek apod. Ty by Vám byly vypláceny pokud splníte podmínky pro jejich přiznání i v průběhu soudního řízení.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou