Zánik pracovního poměru v průběhu mateřské dovolené

Dotaz ze dne 28. 4. 2011 12:34.

Otázka

Vážení,

se zaměstnavatelem jsem dne 2. 10. 2006 uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou, která byla několikrát prodloužena dodatky následovně:

Smlouva: 2.10.2006 - 30.9.2007 pracovní poměr se sjednává na dobu určitou za dočasně nepřítomnou pracovnici A. B. po dobu její placené mateřské dovolené.

1. Dodatek ke smlouvě: pracovní poměr sjednaný na dobu určitou z důvodů náhrady za dočasně nepřítomnou pracovnici A. B. po dobu její placené mateřské dovolené se prodlužuje do 31.12.2008

2. Dodatek ke smlouvě: pracovní poměr sjednaný na dobu určitou z důvodů náhrady za dočasně nepřítomnou pracovnici A. B. po dobu její placené mateřské dovolené se prodlužuje do 31.8.2009.

3. Dodatek ke smlouvě: pracovní poměr sjednaný na dobu určitou z důvodů náhrady za dočasně nepřítomnou pracovnici C. D. (tedy za jinou pracovnici) po dobu její placené mateřské dovolené se prodlužuje do 31.10.2009

4. Dodatek ke smlouvě: pracovní poměr sjednaný na dobu určitou z důvodů náhrady za dočasně nepřítomnou pracovnici C. D. po dobu její rodičovské dovolené se prodlužuje do 31.5.2012.

Jak uvedeno, pracovní smlouva mi vyprší k 31.5.2012. Nyní jsem v jiném stavu a od srpna 2011 budu čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou. Zanikne mi pracovní poměr k 31.5.2012 v průběhu mé mateřské dovolené?

Odpověď

Dobrý den,

jestli správně chápu, docházelo k postupnému prodlužování pracovní smlouvy v návaznosti na to, jak se posouvala doba překážek v práci na straně pracovnice C.D. Je-li tomu tak, nevidím důvod, proč by Váš pracovní poměr neměl k 31.5.2012 zaniknout (nedojde-li k dohodě o dalším prodloužení).

Jde-li o situaci, kdy překážky v práci na straně C.D. již dávno odpadly a Vám přesto byl i poté opakovaně prodlužován pracovní poměr na dobu určitou, můžete využít ustanovení, podle kterého mimo sjednané výjimky (což je právě např. zaměstnání sjednané na dobu překážek v práci jiného zaměstnance) není právně přípustné řetězit pracovní poměry na dobu určitou, či prodlužovat pracovní poměr na dobu určitou na více jak 2 roky. U této varianty byste měla možnost písemně zaměstnavatele vyzvat k tomu, aby Vám přiděloval práci i po 31.5.2012, jelikož došlo k překročení zákonného limitu a Vy využíváte svého práva na to, aby se Váš pracovní poměr změnil na pracovní poměr na dobu neurčitou. Nedošlo-li by k takovéto výzvě, pracovní poměr by sjednaným dnem skončil bez ohledu na porušení zákoníku práce.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším