Mám nárok na stejnou práci nebo mi můžou dát výpověď z důvodu nadbytečnosti ?

Dotaz ze dne 4. 5. 2011 09:12.

Otázka

Dobrý den, 12.8. 2011. mám nástoupit do práce po rodičovské dovolené.Pracovní smouva je na dobu neurčitou,kde jsem měla vedoucí funkci.Paní co za mně nastoupila má také pracovní smlouvu na dobu nerčitou s vedoucí fukcí.Mám nárok na stejnou práci nebo mi můžou dát výpověď z důvodu nadbytečnosti.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ve kterém sdělujete, že se máte vrátit do zaměstnání zpět po rodičovské dovolené. Zmiňujete, že jste měla v pracovní smlouvě uvedenou vedoucí funkci. Zajímá Vás, zda máte nárok na stejnou práci nebo Vám mohou dát výpověď pro nadbytečnost.

Nejprve je vhodné si ujasnit, zda jste byla do vedoucí funkce jmenována ve smyslu § 33 odst. 3 a 4. Zákoníku práce nebo byla sjednána možnost odvolání dle § 73 odst. 2 či jste ji začala vykonávat na základě uzavřené "klasické" pracovní smlouvy.

Budu vycházet z předpokladu, že se jedná o druhou z uvedených situací (tj. že jste začala vykonávat práci na základě pracovní smlouvy). V opačném případě by Vás totiž zaměstnavatel mohl po návratu z rodičovské dovolené odvolat z vedoucí funkce bez uvedení důvodů a nabídnout Vám výkon práce na jiné pozici. Pokud byste nabízenou pozici odmítla a následně dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti viz § 52 písm. c) Zákoníku práce, nárok na odstupné by Vám nevznikl. V průběhu výpovědní doby byste však měla nárok na náhradu mzdy.

Vraťme se nyní k té pravděpodobnější variantě tj. že jste vedoucí funkci začala vykonávat na základě pracovní smlouvy. V tomto případě by Vašemu zaměstnavateli vznikla povinnost přidělovat Vám práci, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě tj. stejný druh práce a ve stejném místě výkonu práce.

Velmi záleží na ustanovení, které máte uvedeno v pracovní smlouvě např. pokud byste měla v pracovní smlouvě uvedeno, že pracujete jako vedoucí účtárny a nebylo určeno, zda mzdové či skladové, tak by po Vás mohl zaměstnavatel požadovat, abyste pracovala jako vedoucí mzdové účtárny, i když jste předtím byla na pozici vedoucí skladové účtárny. Podobná situace by nastala pokud byste měla v pracovní smlouvě určeno, že místem výkonu práce je území hlavního města Prahy. Tehdy by po Vás zaměstnavatel mohl oprávněně požadovat, abyste vykonávala stejný druh práce jako před rodičovskou dovolenou, ale na jiné pobočce, která se nalézá na území hlavního města Prahy.

Pokud se na možný průběh situace podíváme "od samého začátku", je Vaší povinností se po skočení rodičovské dovolené do zaměstnání dostavit (přesný termín nástupu je potřeba předem se zaměstnavatelem vykomunikovat. Právní názory se doposud neshodují, zda se má jednat o den kdy dítě dovrší 3 let věku nebo den následující). Z druhé strany je zaměstnavatel povinen Vám přidělovat práci, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě. Jestliže ji pro Vás nemá, bude záležet, zda budete ochotna souhlasit s převedením na jinou práci (není to Vaše povinnost). Pokud byste se takto dohodli, je vhodné tuto skutečnost upravit písemným dodatkem k pracovní smlouvě. V případě že s vykonáváním jiné práce nebudete souhlasit a zaměstnavatel pro Vás nebude mít práci, která máte sjednanou v pracovní smlouvě, vznikne Vám nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Zároveň je vhodné si od něj nechat tuto skutečnost písemně potvrdit.

V případě že by Vám zaměstnavatel odmítl tuto skutečnost potvrdit, je potřeba si zajistit důkazy, které by dosvědčovaly skutečnost, že jste se do práce řádně dostavila, a že jste žádala přidělení práce. Mezi tyto důkazy by mohla patřit svědecká výpověď věrohodných svědků, zápis do knihy příchodů aj.

Následně je vhodné poslat zaměstnavateli dopis, ve kterém mu sdělíte, že tehdy a tehdy jste se dostavila do zaměstnání, že jste žádala přidělení práce, které Vám však nebyla přidělena. Z tohoto důvodu jste nyní doma a očekáváte, že Vás zaměstnavatel povolá zpět do práce. Zároveň očekáváte, že Vám bude vyplácena náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Pokud by se situace vyvíjela skutečně tímto směrem, je možné, že by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď pro nadbytečnost dle § 52 písm. c) Zákoníku práce. Důvodem pro tento typ výpovědi však není skutečnost, že na Vašem místě pracuje jiná zaměstnankyně, ale že došlo k organizacím změnám např. snižování stavů apod. V tomto případě byste měla nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Zároveň byste měla nárok na mzdu nebo náhradu mzdy za období výpovědí doby. Pokud by nebyly skutečné důvody nadbytečnosti dány, lze se bránit u soudu ve lhůtě 2 měsíců od uplynutí výpovědní doby.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším