Jak se mohu bránit,aby mě nevyhodili a vzali zpět po mateřské dovolené?

Dotaz ze dne 5. 5. 2011 15:00.

Otázka

Dobrý den,do ledna 2012 jsem na mateřské dovolené.Před pár dny jsem se dověděla,že mě v práci již nechtějí,jelikož snižují stavy,aby ušetřili.Řekli mi,že nejsou povinni mi držet moje místo,jen mi nabídnout jiné,vyhodit mne a dát odstupné.Nechci moc přistupovat na odstupné,jelikož splácím úvěr na bydlení,ještě na dva roky.Tudíž si nemůžu dovolit přijít o práci.Pročítala jsem sice zákoník práce,ale moc tomu nerozumím co si mohou oni dovolit a co si můžu dovolit já.Bojím se,že přídu o práci a jen tak mě nikam nezaměstnají.Většinou nemají zájem matky s dětmi a bez praxe..Prosím o radu jak se na danou věc připravit a co proti tomu podniknout a na čem můžu trvat. Velmi pěkně děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den,

mateřská a následná rodičovská dovolená zakládají zaměstnanci právo po určitou dobu neplnit povinnosti stanovené pracovní smlouvou (stručeně řečeno nemusí chodit do práce), ale na pracovní smlouvě se v důsledku jejího čerpání nic nemění.

Skončením dovolené odpadá důvod, proč povinnosti obsažené ve smlouvě neplnit, takže na jedné straně by zaměstnavatel měl přidělovat sjednanou práci a zaměstnanec by ji na druhé straně měl vykonávat. Mělo by jít o práci odpovídající pracovní smlouvě. Zaměstnavatel Vám tedy nemusí držet místo ve smyslu konkrétní "židle", ale "nové" místo musí odpovídat tomu, jak konkrétně či obecně byl sjednán druh práce v pracovní smlouvě.

V praxi se samozřejmě nelze vyhnout tomu, že zaměstnavatel nebude této povinosti schopen dostát. Zákoník práce proto umožňuje zaměstnavateli výpovědí rozvázat pracovní poměr z důvodu rušení či stěhování zaměstnavatele nebo jeho části i z důvodu jiných organizačních změn, pro které je zaměstnanec nadbytečný. Na druhou stranu v tomto případě musí zaměstnavatel dodržet výpovědní lhůtu, která je dvouměsíční (není-li platně sjednána jiná) a počítá se až od měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena. Dále musí zaměstnanci vyplatit odstupné a to ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.

Dochází-li u zaměstnavatele ke snižování stavů, v jejichž důsledku budete pro zaměstnavatele nadbytečná, může s Vámi ukončit pracovní poměr výpovědí aniž by k tomu potřeboval Váš souhlas, ale u tohoto výpovědního důvodu je to možné až po skončení Vaší rodičovské dovolené a za výše uvedených podmínek.

Doručí-li Vám zaměstnavatel výpověď až v lednu 2012, znamená to, že v únoru a březnu stále ještě trvá Váš pracovní poměr a zaměstnavatel Vám buď alespoň dočasně najde nějakou práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, nebo Vám bude muset až do konce března platit náhradu mzdy za to, že Vám není schopen přidělovat sjednanou práci. Následně byste dostala odstupné ve Výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Vzhledem k tomu, že v předchozím kalendářním čtvrtletí nebudete mít žádné odpracované směny, půjde o tzv. pravděpodobný výdělek, neboli odhad, kolik by činil Váš průměr, pokud byste normálně pracovala. Doporučuji prostudovat pracovní smlouvu, případnou kolektivní smlouvu a vnitřní předpisy zaměstnavatele, zda u Vás neplatí delší výpovědní doba či nemáte nárok na vyšší odstupné.

Z hlediska úřadu práce si dovolím jen ve stručnosti zmínit, že se Vám výplata podpory v nezaměstnanosti posune o dobu odpovídající odstupnému, takže např. typický trojnásobek průměrného výdělku znamená odsunutí výplaty podpory o tři měsíce. Pro úřad práce je dále podstatné, jak dochází ke skončení pracovního poměru. Dostanete-li výpověď pro nadbytečnost, tak v zásadě není co řešit, ale pokud byste přistoupila na dohodu, zkoumal by úřad důvody jejího uzavření a pokud by nešlo o vážné důvody, tak by došlo ke snížení podpory v nezaměstnanosti (stručně řečeno - v případné dohodě by mělo být uvedeno, že je uzavírána z důvodu nadbytečnosti). Pokud mluvíme o výši podpory v nezaměstnanosti, nelze neupozornit na skutečnost, že v případě, kdy jste byla doma s dítětem tři roky a nezískala jste žádnou dobu důchodového pojištění, bude úřad práce zkoumat, co bylo Vaší poslední činností před registrací na úřadu práce. Půjde-li o situaci, kdy šlo o náhradní dobu (péče o dítě), jelikož zaměstnání zaniklo již k dřívějšímu datu, je třeba počítat s tím, že se nebude podpora počítat z Vašeho předchozího výdělku, ale zvláštní sazbou z národního průměru, což např. v roce 2011 vychází na 3 499 Kč první dva měsíce, 2 799 Kč třetí a čtvrtý měsíc a 2 566 Kč pátý měsíc.

Stručně řečeno: budete-li přistupovat na ukončení pracovního poměru dohodou (což nemusíte), je si třeba ohlídat, abyste nedopadla hůře, než kdyby jste dostala výpověď pro nadbytečnost.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším