Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nesouhlasím s prac. podmínkami nového majitele firmy
Otázka
Dobrý den, pracoval jsem pro firmu téměř tři roky a nedávno ji koupil nový majitel. Novou smlouvu, nebo dodatek ještě nepředložil a já nevím jestli mám nárok na odstupné, pokud s jeho novými podmínkami nesouhlasím a novou smlouvu nepodepíši. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém sdělujete, že došlo ke změně zaměstnavatele. Z Vámi uvedených informacích jsem pochopila, že se jedná o situaci, kdy dřívější majitel s Vámi nerozvázal pracovní poměr a Vy nadále vykonáváte práci, kterou Vám přiděluje nový zaměstnavatel.
Jedná se tedy o přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů dle § 338 Zákoníku práce. Podle odstavce 2 tohoto § platí, že dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. Z toho vyplývá, že pracovní poměr při přechodu práv a povinností pokračuje podle původní pracovní smlouvy i nadále u nového zaměstnavatele a není důvod k sepisování žádné nové pracovní smlouvy a už vůbec ne k sjednávání nové zkušební doby!
Zaměstnavatelé jak původní tak nynější Vás (a i ostatní zaměstnance) měli informovat o změně zaměstnavatele a dále vám sdělit stanovené nebo navrhované datum převodu, důvody převodu, právní, ekonomické a sociální důsledky převodu pro zaměstnance a připravovaná opatření ve vztahu k zaměstnancům. Pokud by tak nebylo učiněno, porušili by zaměstnavatelé Zákoník práce.
Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že máte právo na informace o změně zaměstnavatele, na přidělování práce, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě. Zároveň nemá stávající zaměstnavatel povinnost s Vámi uzavřít novou pracovní smlouvu.
Nepíšete s čím přesně nesouhlasíte. Pokud by se jednalo o některé z porušení Zákoníku práce (např. nedodržování přestávek v práci apod.) je vhodné nejprve na tuto skutečnost upozornit zaměstnavatele a požádat o nápravu. V případě že situace bude nadále přetrvávat, můžete podat stížnost na Oblastí inspektorát práce.
V případě že zaměstnavatel splňuje své povinnosti, které mu vyplývají z příslušných právních předpisů, Vy však nesouhlasíte např. s „politikou“ zaměstnavatele apod. Můžete samozřejmě pracovní poměr ukončit buď výpovědí nebo dohodou. Nicméně se však nebude jednat o situaci, kdy by Vám vznikl nárok na odstupné.
Zároveň si Vás dovolím upozornit, že od 1. ledna 2011 úřady práce zjišťují, zda byl pracovní poměr, v případě výpovědi ze strany zaměstnance nebo uzavření dohody, skončen z vážných důvodů (mezi které patří např. péče o dítě do 4 let věku, docházka dětí do školního či předškolního zařízení, zdravotní důvod aj.).
Pokud by některý z vážných důvodů v dohodě nebo ve výpovědi nebyl uveden, vznikl by Vám po celou podpůrčí dobu ( u osob do 50 let činí 5 měsíců, ve věku 50 – 55 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců) nárok na podporu v nezaměstnanosti ve výši 45 % čistého průměrného výdělku kterého jste dosáhla u posledního zaměstnavatele (samozřejmě pokud byste splnil podmínky pro její přiznání). V opačném případě tj. pokud vážný důvod prokážete, můžete čerpat podporu první dva měsíce ve výši 65 % čistého průměrného výdělku, další dva měsíce 50 % čistého průměrného výdělku a teprve 5. měsíc by byla podpora ve výši 45 % čistého průměrného výdělku, kterého jste dosáhla u posledního zaměstnavatele.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.