Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
návrat do práce po RD
Otázka
Dobrý den, Mám 2,5 letou dceru (narozena 5.12.2008) a zvolila jsem si dvouletou variantu RD. Před uplynutím dvou let dcery, jsem se snažila se zaměstnavatelem dohodnout na návratu do práce (mám smlouvu na dobu neurčitou), ale zaměstnavatel mi sdělil, že pro mě místo nemá (na moje místo byli přijati dva zaměstnanci se smlouvou na dobu neurčitou) a pokud nastoupím, tak dostanu výpověď pro nadbytečnost. Požádala jsem tedy o prodloužení RD do 5.3.2011. 21.1.20011 mi byla nabídnuta jen práce na jiné pozici s podstatně nižším platovým ohodnocením (necelých 64% původního platu) a to ještě na zkrácený úvazek, takže by se můj zkrácený plat pohyboval na úrovni necelých 48% původního platu. Tuto nabídku jsem odmítla. Následně jsem si požádala o prodloužení RD do 5.5.2011 a protože jsem mezitím přišla do jiného stavu, oznámila jsem tuto skutečnost zaměstnavateli 22.4.2011. Následně mi zaměstnavatel nabídl pozici referenta obchodního oddělení v jiné sekci (měla jsem pozici samostatného referenta obchodního oddělení) a plat necelých 82% původního platu. Mezitím jsem však byla uznána práce neschopnou (od 2.5.20011), což jsem oznámila zaměstnavateli. Ten následně vyvolal další schůzku, kde požadoval, abych podepsala převod na jinou sekci a nový platový výměr. Podepsala jsem tedy převod, ale odmítla jsem podepsat nový platový výměr se sníženou mzdou. Zaměstnavatel mi ovšem sdělil, že s účinností od dne doručení (19.5.2011) je mi zda stanovena ve výši těchto necelých 82% původního platu. Jsem přesvědčená, že zaměstnavatel nemá právo snížit mi plat za výše popsaných okolností a prosím proto o radu jak postupovat. Děkuji
Odpověď
Dobrý den, z Vámi popsané situace vyplývá, že jste zaměstnaná na dobu neurčitou. V současné době jste uznána dočasně práceneschopnou patrně z důvodu rizikového těhotenství. Zároveň Vás zajímá, zda byl postup Vašeho zaměstnavatele v pořádku.
Nejprve je důležité si ujasnit, jakými způsoby může být mzda upravena. Z Vašeho dotazu jsem pochopila, že je v současné době upravena mzdovým výměrem, což je jednou z možných variant.
Mzda totiž může být upravena v pracovní smlouvě či jiné smlouvě, mzdovým výměrem nebo vnitřním předpisem, případně v kolektivní smlouvě. V případě že má zaměstnanec mzdu upravenou v pracovní smlouvě (či jiné smlouvě) nebo na mzdovém výměru, který je nedílnou součástí dané smlouvy, může být mzda měněna pouze se souhlasem obou stran tj. zaměstnavatele a zaměstnance. V praxi to znamená, že zaměstnavatel v tomto případě potřebuje ke změně podpis zaměstnance, jelikož se jedná o smluvní úpravu mzdy..
Další zmíněnou variantou je úprava mzdy v kolektivní smlouvě (tehdy do případných změn vstupují aktivně odbory) nebo její stanovení vnitřním předpisem. Ten může být měněn jednostranně zaměstnavatelem, v tomto případě souhlas zaměstnance potřeba není.
Poslední variantou je úprava mzdy mzdovým výměrem, což je, jak jsem pochopila z dotazu Váš případ. Mzda která je upravena mzdovým výměrem (který není nedílnou součástí pracovní či jiné smlouvy viz výše) může být jednostranně měněn zaměstnavatelem, aniž by k tomu potřeboval souhlas zaměstnance. Změnu mzdového výměru je zaměstnavatel povinen zaměstnanci písemně oznámit předem, nikoliv zpětně. Zaměstnavatel nemusí uvést důvody změny. Zaměstnanec zpravidla podepisuje přijetí mzdového výměru s uvedením data přijetí, s obsahem však souhlasit nemusí, může však být zaměstnanci doručen i jinými způsoby např. poštou.
Trochu jiná situace je u změny pracovní pozice resp. druhu práce. V tomto případě je potřeba případnou změnu sjednat dodatkem k pracovní smlouvě, který podepisují obě strany (zaměstnavatel i zaměstnanec).
Z výše uvedených informací vyplývá, že zaměstnavatel postupoval ve věci změny druhu práce i změny mzdového výměru (za předpokladu že mát mzdu upravenou samostatným mzdovým výměrem) v souladu se Zákoníkem práce. Případné změny pracovního poměru mohou nastat i v době rodičovské dovolené, jako tomu bylo u Vás.
Patrně si také kladete otázku, jak tyto změny ovlivní Vaší situaci. Pokud se jedná o změnu druhu práce (Vámi uváděné pracovní pozice), tak ta se projeví patrně až při nástupu po další rodičovské dovolené, pokud mezitím nebudete uznána práceschopnou a dojde k Vašemu návratu do zaměstnání ještě před další mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel je totiž nyní povinen Vám přidělovat práci, která je nyní nově sjednána ve Vaší pracovní smlouvě.
A nyní několik informací ke změně mzdového výměru. Lze říci, že se Vás tato změna v oblasti vypláceného nemocenského či peněžité pomoci v mateřství nedotkne, pokud se vrátíte zpět do zaměstnání až po uplynutí druhé rodičovské dovolené.
U nemocenského pojištění, kam spadá jak nemocenská, tak peněžitá pomoc v mateřství, se v zásadě vychází z výdělku, kterého pojištěnka dosáhla v předchozích 12 měsících. V situaci kdy pojištěnka v rozhodném období (tj. 12 měsíců předcházejících měsíci, ve kterém nastoupila na neschopenku či na peněžitou pomoc v mateřství) nedosáhla žádného výdělku, tak se tzv. „couvá“ až do doby, kdy nalezneme kalendářní rok, ve kterém výdělku dosahovala a kde měla alespoň 30 nevyloučených dnů (v nemocenském pojištění se některé časové úseky z výpočtu vylučují - např. doba dočasné pracovní neschopnosti).
Dle Zákona o nemocenském pojištění dále platí, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství (tj. z předchozích 12 měsíců ve smyslu předchozího odstavce); přitom se porovnávají denní vyměřovací základy. Přičemž je ale potřeba brát v potaz skutečnost, že se každý rok mění redukční hranice vyměřovacího základu. To znamená, že ani v tomto případě se nemusí jednat o stejnou výši peněžité pomoci v mateřství.
Pro Vás to znamená, že se Vám nemocenské bude vypočítávat z příjmu, který jste měla před nástupem na první mateřskou dovolenou (nejbližší předchozí kalendářní rok, ve kterém byl dosažen započitatelný příjem). Peněžitá pomoc v mateřství se Vám pak bude vyplácet ze základu, který jste měla před nástupem na první mateřskou dovolenou.
Pokud byste se navrátila do zaměstnání tak by Vám bylo nemocenské počítáno ze základu, kterého byste dosáhla v mezidobí od návratu z první rodičovské dovolené do nástupu na druhou mateřskou dovolenou. Ohledně peněžité pomoci platí informace uvedené v předchozích odstavcích viz výše.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna, o. s. Společnou cestou