Nárok na odstupné a náhradu mzdy.

Dotaz ze dne 2. 6. 2011 16:30.

Otázka

Dobrý den, pracovala jsem u firmy, která je v úpadku, ale doposud nebylo zahájeno insolvenční řízení. Mám sjednán pracovní poměr na dobu neurčitou. Ke 3.6.2011 jsem dostala výpověď, doposud nemám zaměstanavatelem zaplacenou výplatu za duben a nevím, jak to bude s výplatou za květen. Chci se zeptat jaká mám práva a zda mám nárok na odstupné. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nárok na odstupné je závislý na skutečnosti, z jakého důvodu jste dostala výpověď. Jde-li o výpověď pro rušení zaměstnavatele (popřípadě z jiného tzv. organizačního důvodu), máte nárok na odstupné a to ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku. Až do skončení pracovního poměru pak máte nárok na to, aby Vám zaměstnavatel přiděloval sjednanou práci (a vyplácel sjednanou mzdu) a není-li Vám ji zaměstnavatel schopen přidělit, máte nárok na náhradu mzdy.

Vaše nároky, včetně doplacení dlužné mzdy, budou tudíž dle důvodu výpovědi asi celkem jasné, ale v praxi může být zásadně složitější dosáhnout toho, aby jste příslušné finanční prostředky fakticky dostala. Uvádíte, že zaměstnavatel je v úpadku, ale nemohu odhadnout, zda bude schopen ještě vyrovnat svoje závazky vůči zaměstnancům (mají i v případě insolvenčního řízení přednostní postavení) nebo zda půjde o natolik definitivní "krach", že nezbude ani na přednostní pohledávky. Pokud jste to ještě nezkoušela, doporučuji s ostatními zaměstnanci požádat o informace o situaci zaměstnavatele.

Opomenu-li varianty, které mohou vyplynout z informací od zaměstnavatele (jako např. přistoupení na to, že zaměstnavatel bude schopen svoje závazky vůči Vám vyrovnat, pokud mu počkáte do ... kdy např. dostane zaplaceno za nějakou zakázku). Máte v zásadě několik možností:

1) Inspektorát práce - může zaměstnavateli ukládat pokuty za porušení zákoníku práce, jde o "levné" řešení, jelikož nemusíte udělat nic jiného než nahlásit situaci inspektorátu. Na druhou stranu inspektorát může maximálně zaměstnavateli uložit pokutu a je otázkou, nakolik se bude zaměstnavatel bát pokuty, je-li mu již jasné, že společnost stejně zbankrotuje.

2) Žaloba na zaplacení - klasická cesta jak vymoci dlužnou pohledávku, můžete buď žalovat postupně tak jak nastane splatnost mezd za jednotlivé měsíce a odstupného, nebo můžete počkat a následně zažalovat celý dluh najednou. Nevýhodou této varianty je jednak skutečnost, že musíte zaplatit soudní poplatek (4% z žalované částky, min. 600 Kč) nebo prokázat, že máte vzhledem k majetkovým poměrům nárok na osvobození od soudních poplatků a dále pak zejména to, že pravomocný rozsudek je ve výsledku nakonec stejně jen "papírem" na jehož základě sice již můžete dát zaměstnavatele do exekuce, ale který Vám nepomůže, pokud v danou dobu již zaměstnavatel nebude mít žádný majetek, který by mohl exekutor postihnout.

3) Insolvenční řízení - je-li zaměstnavatel v úpadku (v úpadku ve smyslu insolvenčního zákona), můžete coby jeden z věřitelů podat k soudu insolvenční návrh, přičemž jste coby zaměstnanec osvobozena od povinosti skládat zálohu na náhradu nákladů řízení. V rámci insolvenčního řízení neplatí tak jako u exekucí zásada "kdo dřív přijde ten dřív mele", ale zásada poměrného uspokojení věřitelů. Pohledávky zaměstnanců však mají přednostní postavení. V praxi se může stát i to, že zaměstnavatel chce z různých důvodů oddálit insolvenci a tudíž v případě hrozby insolvenčního návrhu raději "hořící" pohledávky alespoň částečně uhradí. Pro případy, kde již u zaměstnavatele skutečně "není co sebrat" má zásadní význam skutečnost, že na insolvenční řízení je navázaná tzv. "pomoc zaměstnancům při platební neschopnosti zaměstnavatele", která umožňuje alespoň část nároků získat ze státního rozpočtu (k tomuto najdete další informace např. na: http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava/).

Odděleně bych zmínil skutečnost, že vzhledem k tomu, že Vám dubnová výplata nebyla vyplacena ani do 15 dnů od její splatnosti, máte také možnost nečekat na uběhnutí výpovědní doby, ale podat okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy. I zde byste měla nárok na odstupné, přičemž pracovní poměr končí ke dni, kdy tuto listinu doručíte zaměstnavateli. Záleží tedy na Vaší situaci, zda je pro Vás výhodnější být právně volná, nebo nechat běžet pracovní poměr s tím, že následně budete moci zkusit vymáhat vyšší částku.

Mám-li shrnout situaci:

1) snažte se získat informace od zaměstnavatele, pokud nechce spolupracovat, můžete pohrozit inspektorátem, soudem či insolvenčním návrhem. Je obvykle lepší, pokud se zaměstnanci dohodnou (předpokládám, že nejste v popsané situaci sama) a vůči zaměstnavateli postupují jednotně (popřípadě přes odbory).

2) sledujte insolvenční rejstřík (https://isir.justice.cz/isir/common/index.do), dojde-li k insolvenčnímu řízení, kontaktujte insolvenčního správce a požádejte úřad práce o pomoc při platební neschopnosti zaměstnavatele, podle situace může být vhodné pohledávky formálně přihlásit do insolvenčního řízení.

V případě potřeby svůj dotaz dále doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším