Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
změna prac.smlouvy v době nemocenské
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mě může zaměstnavatel odvolat z funkce v době, kdy jsem v pracovní neschopnosti. Prac. neschopnost mi končí v září, a na mém místě pracuje jiný člověk, musí mi zaměstnavatel umožnit návrat na stejnou pozici? děkuji
Odpověď
Dobrý den,
v první řadě se je třeba zastavit u toho, zda jde skutečně o odvolání ve smyslu zákoníku práce. Odvolání z vedoucího místa přichází v úvahu v případě, kdy je možné založit pracovní poměr jmenováním (ust. § 33 zákoníku práce), což je v dnešní době v podstatě zcela výjimečná záležitost (vedoucí organizačních složek státu, příspěvkových organizací a podobné funkce), nebo u ostatních "obyčejných" zaměstnavatelů pouze v případě, kdy je takováto možnost u vedoucího zaměstnance stanovena dohodou a to pouze za předpokladu, že se tento zaměstnanec bude mít právo vedoucího místa vzdát (ust. § 73 odst. 2 zákoníku práce). V ostatních případech by nešlo o skutečné odvolání, ale pouze o převedení na jinou práci.
Jde-li skutečně o případ odvolání z vedoucího místa ve smyslu zákoníku práce, zaměstnavatel Vás může z vedoucího místa odvolat i během Vaší dočasné pracovní neschopnosti. Po jejím skončení by Vám měl navrhnout změnu pracovního zařazení na práci odpovídající Vašemu zdravotnímu stavu a kvalifikaci (v tomto případě tedy ani nemusí jít o práci odpovídající pracovní smlouvě). Jestliže žádnou takovouto práci nebude mít, nebo pokud ji odmítnete, bude Vám následně moci dát výpověď pro nadbytečnost podle ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce. Je třeba výslovně upozornit, že jde o výjimečný případ, kdy u tohoto výpovědního důvodu nemáte dle zákoníku práce nárok na odstupné (tento nárok Vám však může plynout z pracovní či kolektivní smlouvy či z interního předpisu). Nárok na odstupné by Vám zákoník práce přiznával pouze v případě, kdy by šlo o odvolání z důvodu organizačních změn při kterých dochází k rušení dotčeného vedoucího místa. Tato zvláštní pravidla platící pro odvolání z vedoucího místa neleznete v zákoníku práce v ustanovení § 73 odst. 4 až 6.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.