Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
návrat po RD ve výpovědní lhůtě po rozvázání pracovního poměru výpovědí z nadbytečnosti
Otázka
Dobrý den, chci se prosím zeptat,v Lednu 2005 jsem dostala výpověď z organizačních důvodů v únoru (ve výpovědní době) tzn. v ochranné době.Znovu jsem otěhotněla když měl syn necelé 2 roky ,takže jsem nastoupila v roce 2008 znovu mateřskou a rodičovskou,která mi končí 30.6.2011 dnem kdy má dcera 3 roky. Se zaměstnavatelem jsem měla problémy už v roce 2005 ,kdy mi nabízel 5000 Kč za to ,že dám výpověď sama dohodou,poté když jsem nesouhlasila přeřadil mě na jiné pracoviště na což neměl právo jelikož tato provozovna nebyla součástí firmy v době podpisu pracovní smlouvy. Chtěla bych vědět jestli se mám vrátit do práce 1.7.2011 s tím ,že mi bude pokračovat výpovědní doba? Nebo na co mám právo? Nevyjádřil se zatím ani k tomu,že by mi měl vyplatit odstupné na které mám nárok ze zákona.Mám nárok na odstupné i z výpovědní doby pokud by pro mě neměl místo?Zaměstnavatel nepočítá s tím,že bych se vrátila, protože moje místo je zrušené.
Odpověď
Dobrý den,
jde-li o situaci, kdy jste otěhotněla během výpovědní doby, zaleží prodloužení pracovního poměru na tom, z jakých konkrétních organizačních důvodů jste dostala výpověď a zda jste neposlala zaměstnavateli oznámení, že na prodloužení pracovního poměru netrváte. Nepředpokládám, že byste nějaké takovéto oznámení zaměstnavateli posílala, takže zřejmě záleží čistě na tom, co se skrývá pod "organizačními důvody". Pod tímto termínem se zpravidla souhrně rozumí:
a) rušení zaměstnavatele nebo jeho části, b) stěhování zaměstnavatele nebo jeho části a c) nadbytečnost z jiných organizačních důvodů.
Prodloužení pracovního poměru nastalo pouze v případě, pokud šlo o organizační důvody typu c). V ostatních případech dojde ke skončení pracovního poměru bez ohledu na těhotenství. Šlo-li o variantu c) a ochranná doba (těhotenství, mateřská dovolená, rodičovská dovolená) následně trvala až do 30.6.2011, skončí pracovní poměr až uplynutím zbytku výpovědní doby (po kterou by Vám zaměstnavatel měl přidělovat sjednanou práci a Vy byste ji měla řádně vykonávat). Na Vašem místě bych tudíž v tomto případě doporučoval dostavit se co nejdříve do zaměstnání a požadovat přidělování v pracovní smlouvě uvedené práce (popřípadě potvrzení, že do práce chodit nemusíte, jelikož Vám není schopen přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě), jelikož v opačném případě nelze vyloučit, že s Vámi zaměstnavatel rozváže pracovní poměr pro zvlášť závažné porušení pracovní kázně a Vy nejen přijdete o odstupné (stále Vám běží výpověď z organizačních důvodů, takže po skončení pracovního poměru máte nárok na odstupné v rozsahu minimálně trojnásobku průměrného výdělku), ale dále budete mít tento důvod uveden v potvrzení o zaměstnání a šest měsíců nebudete ani moci získat podporu v nezaměstnanosti.
Ohledně převedení na jiné pracoviště nemám dostatek informací, abych se mohl k věci blíže vyjádřit. Rozhodující je samozřejmě vymezení místa výkonu v práce v pracovní smlouvě, ale na druhou stranu Vás musím upozornit, že podle poslední judikatury Ústavního soudu je v případě vymezení typu "provozovny zaměstnavatele" zaměstnanec povinnen vykonávat práci v kterékoliv provozovně zaměstnavatele, včetně těch, které vzniknou až v budoucnu.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.