Náhrada mzdy za svátky

Dotaz ze dne 26. 8. 2011 12:10.

Otázka

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem jak správně započítat náhradu mzdy za svátek v nepřetržitém provozu, kdy se střídají 12 hodinové ranní a noční směny - konkrétně jak počítat noční směnu (názory mzdových účetních se velice rozcházejí). Zda je striktně dáno zákonem, že se musí určit směna, která je v daném týdnu první a podle toho se např. v našem případě bude počítat svátek od 7,00 do 7,00 dne následujícího, což je logické např. v případě čerpání náhradního volna (aby neměli zaměstnaci např. náhradní volno jen za 5 hodin do půlnoci).V par. 91 ZP je uvedeno, že tento způsob, je možné také použít v ujednání o platu a mzdě, z čehož mi vyplývá, že tedy striktně to dané není při vyplácení náhrady platu. Zda je tedy možno platit příplatek za svátek podle skutečně odpracovaných hodin, - svátek tedy od 0:00 do 24:00 (v případech, kdy je příplatek vždy proplacen a není čerpáno náhradní volno - jedna směny tedy do půlnoci a druhá od půlnoci).

Dále by mě zajímalo jak je to se sobotou a nedělí, našla jsem v publikaci Abeceda mzdové účetní, že sobota a neděle se posuzuje vždy od 0:00 do 24:00.

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokude jde o počítání svátků, tak jste si našla správné informace.

Podle citovaného ustanovení § 91 odst. 5 platí u nočních směn, že den pracovního klidu začíná až v tu hodinu, ve kterou v týdnu nastupuje podle rozvrhu první směna. Pokud tak první pondělní směna začala v 6:00 ráno (kdy převzala práci od nedělní směny), znamená to, že případný svátek začíná až v 6:00 ráno a trvá až do 6:00 následujícího dne. Státní svátek vycházejí na 28. září by tak v popsaném případě trval od 28. 9. 6:00 do 29. 9. 6:00.

Vtip je v tom, že toto pravidlo se používá závazně pro plánování směn, ale již je ponecháno na zaměstnavateli, jestli bude počítat náhrady v tomto režimu, nebo v režimu od 0:00 do 24:00. Je tudíž přípustné zaměstnanci pracujícímu od 28. 9. 22:00 do 29. 9. 6:00 vyplatit jen příplatek za dvě hodiny připadající na 28. 9., ale zaměstnavatel tím nic neušetří, jelikož pak musí vyplatit předchozí noční směně příplatek za dobu od 28. 9. 0:00 do 28. 9. 6:00.

Tento režim se uplatňuje nejen na svátky, ale obecně na dny pracovního klidu (což může, ale nemusí být v závislosti na rozvrhu směn i sobota a neděle).

Ohledně příplatků za víkend spočívá odlišnost v tom, že příplatek náleží za dobu práce v sobotu a v neděli nezávisle na skutečnosti, zda jde u zaměstnance zároveň o dny pracovního klidu či nikoliv. Jelikož příplatek není vázán na den pracovního klidu (který může začínat jindy než o půlnoci), ale na sobotu a neděli, u kterých zákoník obdobné pravidlo jako pro dny pracovního klidu nestanoví, musí se tento příplatek skutečně vyplácet od 0:00 do 24:00.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším