Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
volno po skončení rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu požádat zaměstnavatele o neplacené volno po skončení rodičovské dovolené. Dítě se narodilo v listopadu 2008 a původně jsem žádala zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte. Od září mám dítě zapsané do školky v 5denním režimu a poté by mohlo nastoupit na celodenní docházku. Dítko mi však zatím není schopné školku navštěvovat (nosí plínky, příliš mnoho nemluví...). Proto bych chtěla zůstat doma déle než do 3 let a navštěvovat školku jen v nějakém dočasném režimu. Jaké mám možnosti? Mohu požádat zaměstnavatele o volno, případně, jak by měla žádost vypadat? A musí mi vyhovět, případně bude za mě hrazeno soc. a zdrav.pojištění? Může mi zaměstnavatel dát z tohoto důvodu výpověď nebo mě po návratu přesunout na nějakou jinou pozici i méně placenou (méně odbornou), než jsem měla původně? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
je pouze a jen na zaměstnavateli, zda vyhoví Vaší žádosti o poskytnutí neplaceného volna. Pokud Vám vyhoví, budete pravděpodobně dále zdravotně pojištěná z titulu péče o dítě (je třeba nahlásit zdravotní pojišťovně) a až do čtyř let věku dítěte je Vám možné péči o ně uznat jako náhradní dobu důchodového pojištění. Samozřejmě záleží na rozsahu péče o dítě a pobytu dítěte v MŠ, výše uvedené platí, pokud délka pobytu nepřesáhne 4 hodiny denně.
Po skončení neplaceného volna máte co do druhu práce, odměňování atd. stejné postavení jako před jeho sjednáním, pokud tedy nebude v rámci sjednávání neplaceného volna stanovena nějaká další podmínka, která by Vaše postavení měnila. Vše je zde na dohodě, takže nic nebrání tomu, aby např. zaměstnavatel podmínil, že Vám nedá souhlas s neplaceným volnem, pokud mu nepodepíšete, že se změní druh sjednané práce či cokoliv jiného.
Neumožní-li Vám zaměstnavatel čerpat neplacené volno, musíte vycházet z toho, že zde máte platnou pracovní smlouvu, která Vás zavazuje k výkonu sjednané práce (můžete si však zkusit požádat alespoň o úpravu pracovní doby). Nebudete-li do zaměstnání řádně docházet, může s Vámi zaměstnavatel následně rozvázat pracovní poměr pro neomluvené absence (zvlášť závažné porušení pracovních povinností). Řešením by případně bylo pracovní poměr včas ukončit, ale vzhledem k současnému datu byste stihla pracovní poměr ukončit pouze dohodou. V případě jenostranné, Vámi podané výpovědi totiž poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a to od začátku následujícího měsíce. V případě výpovědi doručené zaměstnavateli v průběhu měsíce září by proto pracovní poměr skončil až k 30. listopadu.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.