Nástup do zaměstnání po 4-leté RD

Dotaz ze dne 30. 8. 2011 22:21.

Otázka

Dobrý den, můj mladší syn je narozen 28.11.2007. RD dovolená na 3 roky by mi končila 28.11.2010. Od září 2010 mi však syn nebyl přijat do MŠ, jednak kvůli přeplněnosti a také proto, že v mu na začátku školního roku 2010 ještě nebyly 3 roky. Z těchto důvodů, jsem zaměstnavatele požádala o rok neplaceného volna. Nyní se snažím se zaměstnavatelem zkontaktovat, ohledně možného nástupu, neboť syn byl již od 1.9.2011 do MŠ přijat. Neplacené volno mám od zaměstnavatele písemně povolené nejdéle do 28.11.2011, avšak z mé strany můžu nastoupit již dříve. Chci se tedy zeptat, zda mám od zaměstnavatele nárok na poskytnutí pracovního místa a pokud mi zaměstnavatel žádné místo nebude schopen nabídnou, zda mám případně nárok na odstupné. V době nástupu na MD (a následně RD) jsem měla smlouvu na dobu neurčitou. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nejsem si zcela jist, co si mám představit pod formulací "z mé strany můžu nastoupit již dříve". V praxi je zpravidla neplacené volno sjednáváno do konkrétního data a možnost dřívějšího nástupu je ponechána na případné dodatečné dohodě, což jinak řečeno znamená, že je pouze na zaměstnavateli, zda vyhoví žádosti o dřívější návrat do zaměstnání.

Nemohu ovšem vyloučit, že ve Vašem případě bylo neplacené volno sjednáno tak, že skutečně máte nárok vrátit se do zaměstnání k dřívějšímu datu. Vzhledem k tomu, že nemám příslušnou listinu k dispozici, nemohu se zde věnovat otázce, zda je tomu tak. Dále proto budu obecně řešit Vaše práva po skončení neplaceného volna (ať již k sjednanému datu, či k datu dřívějšímu, pokud Vám na dřívější návrat vznikl nárok).

Skončením neplaceného volna odpadá překážka v práci, což znamená, že obě strany (zaměstnavatel i zaměstnanec) musí postupovat podle pracovní smlouvy. Zaměstnavatel má povinnost přidělovat zaměstnanci práci uvedenou ve smlouvě (a záleží tudíž na smlouvě, jak konkrétně či obecně je místo a druh práce vymezen) a naopak zaměstnanec má povinnost takovouto práci konat (nedojde-li ke vzniku jiné překážky v práci).

Není-li zaměstnavatel schopen svému závazku dostát, jelikož pro zaměstnance sjednanou práci nemá, jde o překážku v práci na jeho straně, což znamená, že je zaměstnanci povinen vyplácet náhradu mzdy. V závislosti na tom, z jakých důvodů pro zaměstnance práci nemá, může mu dát zaměstnavatel též výpověď (rušení či stěhování zaměstnavatele nebo jeho dotčené části, organizační změny, pro které se zaměstnanec stal nadbytečný). U této skupiny výpovědních důvodů poběží výpovědní lhůta v délce dvou měsíců (pokud nebyla platně sjednána delší), přičemž se tato lhůta počítá až od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď zaměstnanci doručena. Zaměstnanec má pak nárok na odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.

Chcete-li se do zaměstnání vrátit již nyní, můžete zaměstnavatele oslovit s žádostí, zda by přistoupil na dřívější ukončení neplaceného volna (pokud nemáte právo na dřívější návrat), nebo využít svého práva na dřívější návrat, pokud takovéto právo bylo mezi Vámi sjednáno (podrobnosti záleží na tom, jak bylo právo sjednáno).

Půjde-li o první případ a zaměstnavatel na dřívější návrat nepřistoupí, nemáte bohužel jinou možnost než vyčkat na uběhnutí sjednané doby. Před jejím skončením (osobně doporučuji cca jeden měsíc) je vhodné zaslat zaměstnavateli žádost o sdělení, kdy a kam se máte dostavit do zaměstnání.

Další postup záleží pak vždy na reakci zaměstnavatele.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším