nárok na odstupné

Dotaz ze dne 7. 9. 2011 09:59.

Otázka

Dobrý den.

V současné době pracuji u nejmenované firmy, kde mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou. Tato firma je ve velmi kritické situaci, ale insolvenční řízení ještě nebylo zahájeno. Chci se zeptat na následující: pokud firma zkrachuje, tím pádem dostanu výpověď, budu mít v této situaci právo na odstupné? Co dělat v případě že nedostanu výplatu 14 dní od výplatního data?

Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Dobrý den,

pokud dojde k zániku zaměstnavatele, lze předpokládat, že s Vámi bude rozvázán pracovní poměr výpovědí z důvodu rušení zaměstnavatele, či Vám bude z těchto důvodů navrženo uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru. V případě dohody je třeba dát pozor na to, co je v ní konkrétně uvedeno, jelikož po právní stránce zaměstnanci nic nebrání podepsat třeba i krajně nevýhodnou dohodu.

Je otázkou, zda-li by výpověď "stihlo" současné vedení, nebo by Vám ji dal až následně jmenovaný insolvenční správce. Tak či onak jde o výpovědní důvod, který je z pohledu zákoníku práce spojen s dvouměsíční výpovědní lhůtou (počítá se až od začátku měsíce následujícího po doručení) a odstupným ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.

V případě dohody pak záleží na tom, jaké konkrétní podmínky si v dohodě stanovíte.

Samostatnou otázkou ovšem je, zda-li by Vám odstupné (a případná dlužná mzda) bylo skutečně vyplaceno. Z pohledu případné insolvence mají takovéto nároky přednostní postavení, ale i zde platí lidové "kde nic není, ani čert nebere", takže záleží na tom, v jakém "stavu" by zaměstnavatel vstoupil do insolvence.

Možností, jak získat alespoň část dlužných prostředků, by případně mohlo být využití systému tzv. ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (viz. http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava).

Tak či onak lze doporučit sledovat, zda-li nedošlo k zahájení insolvenčního řízení (insolvenční rejstřík naleznete na www.justice.cz).

Ohledně prodlení s výplatou mzdy je třeba především upozornit, že z právního hlediska má zasadní význam rozlišovat termín výplaty a termín splatnosti. Pro nedodržení výplatního termínu si můžete na zaměstnavatele stěžovat (na místně příslušném Inspektorátu práce), ale nevznikají Vám žádná zvláštní práva. Jejich vznik je spojen až s nedodržením termínu splatnosti, přičemž platí, že pokud nebylo staveno jinak, je mzda splatná do konce následujícího měsíce.

Je-li zaměstnavatel po splatnosti, můžete si nejen stěžovat, ale můžete rovněž podat žalobu na zaplacení. Podání žaloby však nemusí mít praktický smysl, pokud je zřejmé, že zaměstnavatel zanikne dříve, než takovéto řízení bude pravomocně skončeno. Po uplynutí lhůty 15 dnů od termínu splatnosti vzniká zaměstnanci právo okamžitě zrušit pracovní poměr (účinky nastávají v okamžiku doručení příslušné listiny zaměstnavateli), přičemž i zde vzniká nárok na odstupné.

Jde o právo a nikoliv o povinnost. Zaměstnanec má možnost ukončit pracovní poměr a nečekat, zda-li za odvedenou práci někdy dostane zaplaceno, ale nic mu samozřejmě nebrání u zaměstnavatele setrvat a pracovat dál bez ohledu na prodlevu s vyplácením mzdy.

Raději rekapituluji. Není-li zvlášť stanoven termín splatnosti, je mzda za měsíc červenec splatná až 31. srpna a to bez ohledu na výplatní termín. Výše uvedené právo na okamžité zrušení pracovního poměru vzniká, není-li mzda zaplacena nejpozději 15. září.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším