Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele v době rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, v současné době pobírám rodičovský příspěvek na dítě, které má 17. měsíců a čekám další dítě, které se má narodit koncem listopadu. Jsem stále v pracovním poměru na dobu neurčitou, ale můj zaměstnavatel - fyzický osoba - mi oznámil, že se mnou chce co nejdříve rozvázat pracovní poměr, jelikož chce firmu zrušit. Na OSSZ jsem si zjistila, že na PPM bych nárok měla, jelikož bych byla v ochranné lhůtě, která činní 180měsíců. Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se mnou zaměstnavatel může pr. poměr rozvázat a na co bych měla mít nárok. Když bych podepsla dohodu o rozvázání pr. poměru, nebudu mít po skončení rodičovské dovolené problémy na úřadu práce s krácením dávek?
Děkuji za odpověd a jsem s pozdravem.
Odpověď
Dobrý den,
pokud byste přistoupila na rozvázání pracovního poměru dohodou, bylo by třeba, aby v dohodě bylo výslovně uvedeno, že se dohoda uzavírá z důvodu rušení zaměstnavatele. Úřad práce totiž při registaci uchazeče o zaměstnání zkoumá, zda jste k rozvázání pracovního poměru měla vážný důvod a v opačném případě krátí výši podpory v nezaměstnanosti. V případě uvedení zmiňovaného důvodu, pro který byste zřejmě dostala výpověď, pokud byste dohodu nepodepsala, byste s úřadem práce neměla mít v tomto ohledu potíže.
Nebude-li situace řešena dohodou, může Vám zaměstnavatel pro "rušení zaměstnavatele", což v případě podnikající fyzické osoby znamená ukončení podnikatelské činnosti, dát výpověď. Pro tento výpovědní důvod lze dát zaměstnanci výpověď bez ohledu na případný běh ochranné doby (což je např. těhotenství či čerpání mateřská a rodičovské dovolené).
Nebylo-li sjednáno jinak, máte dle zákoníku práce nárok na odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku a poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Výpovědní lhůta běží až od začátu měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla doručena, takže např. v případě doručení výpovědi v průběhu měsíce září, zanikne pracovní poměr až k 30. listopadu.
Je na Vás, zda přistoupíte na dohodu (za předpokladu, že v ní bude uveden důvod) či si necháte dát od zaměstnavatele výpověď. V popsaném případě by to mělo být relativně jedno i zaměstnavateli, jelikož mu vzhledem k čerpání rodičovské dovolené nehrozí, že byste během výpovědní lhůty požadovala přidělování práce, kterou by pro Vás neměl. Obecně vzato pak lze doporučit nepodepisovat listiny, jejichž obsahem si nejste jistá, takže pokud budete mít pochybnosti o důsledcích podepsání případné dohody, tak si její znění nechte raději zkontrolovat, či ji nepodepisujte.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.