Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odmítnutí předčasného nástupu do zaměstnání z rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den,mám prac.poměr na dobu neurčitou a pracovala jsem u tohoto zaměstnavatele 6let,než jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a po té rodičovskou dovolenou, která mě končí 28.1.2012. Zaměstnavatel mě v 7/2011 nabídl nástup do zaměstnání, odmítla jsem. Nyní mě zaměstnavatel znovu nabízí nástup do zaměstnání od 1.11.2011. Mohu znovu odmítnout? Pokud odmítnu i nyní a další jeho nabídky a nastoupím do zaměstnání až po řádném ukončení RD tj.28.1.2012, mělo by to v případě výpovědi z jeho strany pro nadbytečnost nějaký pracovněprávní dopad pro mě - např.odstupné, podporu z úřadu práce při následné registraci apod? Navíc se zákony od 1.1.2012 budou pravděpodobně měnit. děkuji
Odpověď
Dobrý den,
skutečnost, že odmítnete dřívější návrat z rodičovské dovolené nemá pro Vás právní důsledky. Rodičovská dovolená byla určena a případný návrat je věcí "svobodné" dohody, aniž by zde byly nějaké limity co do počtu možných odmítnutí návrhů zaměstnavatele. Z právního hlediska máte po návratu z rodičovské dovolené stejná práva ať se vrátíte ve 2,5 nebo 3 letech věku dítěte či ať odmítnete jednu nebo dvacet žádostí o dřívější návrat. Máte pravdu, že zákoník práce bude pravděpodobně k 1.1.2012 v řadě ustanovení novelizován, ale na tom, co je zde ohledně návratu z RD podstatné, by se nic měnit nemělo.
Samostatnou kapitolou je samozřejmě mimoprávní rozměr. Nemohu posoudit, jaká je situace u zaměstnavatele a jakou "lidskou" reakci vyvolá skutečnost, že dvakrát odmítnete dřívější návrat z rodičovské dovolené. Nelze vyloučit, že to zaměstnavatele povede k závěru, že se musí obejít bez Vás a přistoupí k organizačním změnám, pro které Vás bude po skončení RD čekat výpověď. To je ovšem z mého pohledu čistá spekulace sloužící zde hlavně pro ilustraci, že je rozdíl mezi absencí právních důsledků a jakýchkoliv důsledků.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.