pracovni smlouva

Dotaz ze dne 23. 9. 2011 16:56.

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, jak to je s výpovědní lhůtou, kdyz v červnu jsem podepsala smlouvu na dobu NEURČITOU a doposud jsem ji nedostala zpět potvrzenou od zaměstnavatele. Kdy tedy muhou skončit, pokud dám sama výpověď... Mockrát Vám děkuji

Odpověď

Dobrý den, ze Zákoníku práce (konkrétně § 34 odst. 4) vyplývá, že jedno vyhotovení písemné pracovní smlouvy je zaměstnavatel povinnen vydat zaměstnanci. Nelze však říct, že v případě kdy Vám zaměstnavatel nevydá druhé vyhotovení pracovní smlouvy, je pracovní poměr neplatný.

Jinými slovy, i když zaměstnavatel porušil jednu ze svých povinností, pracovní poměr trvá a Vy jste povinna při případném skončení pracovního poměru postupovat dle Zákoníku práce. Existuje několik způsobů, jakým lze ukončit pracovní poměr.

Jedním z nich je zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Nepíšete, kdy Vám pracovní poměr vznikl a zda jste měla sjednanou zkušební dobu. Nicméně v případě kdy by Vám ještě zkušební doba "běžela", můžete zrušit pracovní poměr v zásadě ihned. Ze zákona vyplývá, že by písemné oznámení o zrušení pracovního poměru mělo být protistraně doručeno alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit. I kdybyste byste tuto povinnost nedodržela, bude zrušení pracovního poměru považováno za platné. Pro úplnost dodávám, že zkušební doba se prodlužuje o dny dočasné pracovní neschopnosti.

Další variantou jak skončit pracovní poměr bez výpovědní lhůty je uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru. Předpokladem však je, že s obsahem dohody souhlasí obě dvě strany. V dohodě by měly být minimálně identifikovány obě dvě strany a uveden datum skončení pracovního poměru. Zároveň má zaměstnanec právo požadovat do dohody uvedení důvodu zániku pracovního poměru.

Na rozdíl od dohody o rozvázání pracovního poměru je Vámi zmiňovaná výpověď jednostranný právní úkon, ke kterému nepotřebujete souhlas druhé strany. Výpovědní doba je dvouměsíční (pokud není v pracovní smlouvě sjednáno jinak),přičemž začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce. Tj. pokud byste dala výpověď v měsíci říjnu (to znamená, že výpověď byla doručena zaměstnavateli v říjnu), výpovědní doba by začala běžet prvního listopadu a pracovní poměr by skončil posledního prosince. Zároveň má zaměstnanec povinnost v průběhu výpovědní doby plnit své povinnosti.

Kromě výše uvedených způsobů skončení pracovního poměru existuje tzv. okamžité rozvázání pracovního poměru zaměstnancem či zaměstnavatelem. V případě okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem, se jedná např. o situaci, kdy zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich podstatnou část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti nebo tehdy kdy zaměstnavatel neumožní zaměstnanci, který dle lékařského posudku nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví, do 15 dnů po předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.

Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr v případě hrubého porušení pracovní kázně zaměstnancem nebo pro jeho pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody (min. na 1 rok, respektive 0,5 roku, byl-li spáchán při nebo v souvislosti s výkonem práce). Kompletní znění důvodů pro okamžité zrušení pracovního poměru naleznete v § 55 a § 56 Zákoníku práce.

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že v případě kdy byste dala sama výpověď můžete u zaměstnavatele přestat pracovat až po uplynutí výpovědní doby viz výše.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším