Pracovní smlouva na dobu určitou

Dotaz ze dne 26. 9. 2011 13:03.

Otázka

Dobrý den, jsem ve starobním důchodě, ale mám se zaměstnavatelem již 2x po sobě podepsanou Smlouvu na dobu určitou na 1 rok. Celkem tedy 2 roky. Může se mnou zaměstnavatel sepsat znovu Smluvu na dobu určitou nabo je třeba půlroční přestávka? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle současné právní úpravy lze až na zákonem stanovené výjimky (kam již v současnosti zaměstnávání starobních důchodců nepatří) uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou mezi týmiž účastníky na dobu nejvýše 2 let, přičemž toto pravidlo platí nejen pro prodlužování jednoho pracovního poměru, ale i pro případný následně sjednaný pracovní poměr, pokud od skončení předchozího neuplynula doba minimálně 6 měsíců.

Současná právní úprava tudíž neřeší kolikrát je pracovní poměr prodlužován, či kolikrát je opakovaně sjednávána pracovní smlouva, ale jaký je celkový rozsah pracovního poměru, či navazujících pracovních poměrů. Může jít o jednu smlouvu na dva roky, nebo třeba o pracovní poměr sjenaný na měsíc, který je 23x prodloužen o další měsíc.

Pracovní smlouva uzavřená či prodloužená v rozporu s tímto pravidlem by nebyla neplatná, ale umožňovala by zaměstnanci jednostranným oznámením dosáhnout toho, aby se pracovní poměr změnil z doby určité na dobu neurčitou.

V současnosti je však projednávaná novela (v říjnu má o ní rozhodovat Senát), která má od 1.1.2012 mimo jiné zásadně měnit limity sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou.

Vstoupí-li tato novela v účinnost, tak doba trvání pracovního poměru nebude smět přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku pracovního poměru bude moci být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru se přitom považuje i jeho prodloužení. K tomu, aby se k předchozímu pracovnímu poměru nepřihlíželo, by již nestačilo 6 měsíců, ale nově by musela uběhnout doba 3 let.

Na jedné straně by tak mohla celková doba sjednávání pracovního poměru na dobu určitou být výrazně delší než v současnosti (pokud zaměstnavatel využije maximálního možného počtu opakování pracovního poměru a maximální možné délky jednoho pracovního poměru může jít o 3x3 roky, tedy celkem devět let), ale na druhou stranu nebude možné řetězit velký počet krátkých pracovních poměrů. V praxi totiž docházelo k tomu, že zaměstnavatelé obcházeli ustanovení o výpovědi a odstupném tím, že pracovní poměr uzavřeli vždy na jeden až tři měsíce s tím, že takto mohli využít současný zákonný limit dvou let k sjednání 8 či i 24 navazujících pracovních poměrů. Výhody takového uspořádání pro zaměstnavatele, zvláště pak v kombinaci ze zkušební dobou, jsou myslím jasné.

Toto již možné nebude, jelikož v případě řetězení takto krátkých pracovních poměrů se uplatní zákonný limit na maximální možný počet opakování. Pokud bude zaměstnavatel dávat smlouvy na měsíc, vyčerpá si limit dvou opakování během čtvrt roku (navíc se počítá s novým omezením zkušební doby u takto krátkých pracovních poměrů).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším