Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nárok na počet dnů dovolené
Otázka
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit, zda mi můžete říct, na kolik dnů dovolené mám nárok, když pracuje ve školství, ale jen jako zaměstnanec. Někde v metodickém pokynu MŠMT jsem se dočetla, že zaměstnanci ve školství mají nárok na 25 dnů, ale nevím, zda je tento metodicky pokyn ještě platný - je z roku 2003.
Děkuji Vám za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
pokud se podíváme do seznamu platných předpisů MŠMT ke dni 1. června 2010 viz http://www.msmt.cz/dokumenty zjistíme, že Vámi zmiňovaný Metodický pokyn č. 14 687/2003 mezi nimi není.
Z jeho obsahu vyplývá, že je provázán ze "starým" Zákoníkem práce a také s článkem 10 Pracovního řádu pro zaměstnance škol a školských zařízení č.j. 14 269/2001-26 (Věstník MŠMT 5/2001). Oba zmíněné dokumenty však v současné době již neplatí. "Starý" zákoník práce byl nahrazen "novým" tj. zákonem č. 262/2006 Sb. a Pracovní řád nahradila vyhláška č. 263/2007 Sb. kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí.
Z výše uvedeného lze tedy dovozovat, že uvedený Metodický pokyn již není v platnosti. Pro Vaši jistotu, je možné si tuto informaci ještě ověřit na informační lince Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy viz http://www.msmt.cz/ministerstvo/komunikace/kontakty-1
V tuto chvíli se můžeme "opřít" o stávající Zákoník práce z jehož § 213 odst. 2 vyplývá, že: "dovolená zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 činí 5 týdnů v kalendářním roce".
Jestliže nahlédneme do citovaného § 109 odst. 3 Zákoníku práce, zjistíme, že se jedná o zaměstnance, jejich zaměstnavatelem je stát, územní samosprávný celek, státní fond, příspěvkové organizace, školská právnická osoba zřízená MŠMT aj.
Pokud tedy pracujete v ve škole, jako nepedagogický pracovník, která je zřízena státem (potažmo MŠMT) nikoliv soukromým subjektem měla byste mít nárok na 5 týdnů dovolené, což je stejný rozsah jako v dříve uváděném Metodickém pokynu.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou