Práce a Mateřská dovolená

Dotaz ze dne 28. 11. 2011 09:39.

Otázka

Dobrý den, obracím se k vám o radu, jsem na mateřsé dovolené na 4roky....před otěhotněním jsem měla hezkou práci, do které se teď můžu vrátit, ale.... ????? Malé je 2,5půl roku, mateřskou mám na 4roky a přejeme si ještě jedno miminko...jenže kdy? Před týdnem mi volal šéf a nabídl mi práci, dělat fakturantku + asistentku účetní(možná se jedná o krátkodobou výpomoc, on sám zatím neví, je to výpomoc paní, která je na neschopence), což je pro mě výzva(před nástupem na mateřskou jsem prodávala a rozvážela zboží) a chci to zkusit, domluvili jsme se na 2-3hodinky denně, zatím ale nemám ani smlouvu ani žádnou dohodu o práci nebo pracovní činnosti, tak se chci poradit, co by pro mě bylo nejlepší řešení, abych na tom pak nebyla hůř než teď???? Malou mi zatím ani nevezmou do školky, až v možná v dubnu, kdy ji budou 3roky, zatím hlídá babička...a kdy naplánovat to druhé miminko? Zda by bylo lepší, aby to navazovalo po skončení mateřské, byla jsem totiž od začátku těhotenství na neschopence, tak mám obavy, aby to tak zase nedopadlo.... Předem moc děkuju za pomoc a rady...hezký den

Odpověď

Dobrý den,

v první řadě Vás musím upozornit, že v žádném případě nejste na mateřské dovolené "na 4 roky". I když nebudu řešit rozlišování mezi mateřskou dovolenou (poskytuje se v rozsahu 28 týdnů) a rodičovskou dovolenou, tak rodičovská dovolená může trvat maximálně do tří let věku dítěte. Případné "prodloužení" je možné pouze prostřednictvím neplaceného volna, s čímž zaměstnavatel může, ale také nemusí souhlasit. Na toto zvlášť upozorňuji, jelikož se čas od času stane, že se některá matka "zapomene" vrátit do zaměstnání, jelikož se chybně domnívá, že pobírání rodičovského příspěvku do čtyř let věku dítěte znamená, že má v zaměstnání dovolenou do čtyř let věku dítěte.

Vyjděme tedy z toho, že v současnosti máte rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte a pobíráte rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte. Pobírání rodičovského příspěvku nevylučuje, abyste byla výdělečně činná (ať v původním či jiném pracovním poměru), pokud jste schopna zajistit dítěti příslušnou péči (nutná je osobní péče Vás, nebo jiné zletilé osoby jako je např. zmiňovaná babička, jelikož kolektivní péče v mateřské škole, jeslích či obdobném zařízení je přípustná pouze v zákonem daných limitech).

Pokud chcete zkusit jinou práci, než na jakou máte svoji původní pracovní smlouvu, můžete se zaměstnavatelem uzavřít na příslušný počet hodin druhou pracovní smlouvu či dohodu o pracovní činnosti a na původní smlouvě zatím nic neměnit. Následně se uvidí, jestli bude tato smlouva ukončena, Vy se vrátíte na dovolenou a následně ke své původní smlouvě, nebo se naopak dohodnete, že se původní smlouva po skončení dovolené ukončí a Vám se rozšíří nová smlouva na požadovaný počet hodin.

Samozřejmě nemohu vyloučit, že zaměstnavatel bude chtít situace vyřešit tak, že po dohodě ukončíte rodičovskou dovolenou a vrátíte se do původního pracovního poměru s tím, že se dodatkem ke smlouvě změní druh práce a rozsah úvazku (zde si je vhodné ohlídat, aby se rozsah úvazku vrátil na požadovaný rozsah k třetím narozeninám dítěte). Je zde pouze na Vás, zda a na jaké podmínky přistoupíte.

Z hlediska plánování druhého dítěte si nejsem jist, čeho přesně chcete dosáhnout. Z hlediska rodičovského příspěvku Vám od porodu bude náležet pouze příspěvek na druhé dítě (nejmladší dítě v rodině). Z hlediska Výše peněžité pomoci v mateřství záleží na tom, z jakého zaměstnání budete dávku čerpat (původní zaměstnání, nové zaměstnání či obojí), podle okolností pro Vás může být výhodnější, pokud se do zaměstnání, ze kterého se bude dávka počítat na mezidobí nevrátíte (takže se Vám bude počítat dávka z vyšších výdělků před prvním rizikovým těhotenstvím) i to, abyste se do práce vrátila (pokud by šlo o změnu pracovního poměru a na nové pozici jste měla lepší výdělky).

Např. v situaci, kdyby šlo o změnu pracovní smlouvy, byste následně čerpala peněžitou pomoc v mateřství z tohoto pracovního poměru (žádný jiný by zde ani nebyl). Zkoumal by se tudíž příjem z tohoto zaměstnání a podle právní úpravy platné od nového roku by se Vám PPM (peněžitá pomoc v mateřství) spočítala z posledních 12 měsíců bez ohledu na to, že jste pracovala jen na 2-3 hodiny týdně. I kdyby jste tak měla vyšší hodinou odměnu, mohla byste následně pobírat nižší peněžitou pomoc v mateřství (pokud za 2-3 hodiny na nové pozici nevyděláte alespoň tolik, jako v původní pozici na plný úvazek).

Naopak v situaci, kdybyste měla dvě pracovní smlouvy, či původní pracovní smlouvu a vedle toho dohodu o pracovní činnosti, ze které by Vám běželo nemocenské pojištění (a to v rozsahu alespoň 270 dnů ze dvou let před nástupem na druhou PPM) mohla byste mít PPM z obou zaměstnání za předpokladu, že by druhé zaměstnání nebylo sjednáno na dobu rodičovské dovolené (v takovém případě by Vám totiž náležela dávka jen z tohoto druhého zaměstnání).

Z hlediska možností a kombinací nejde o zcela jednoduchou záležitost, takže v případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším