Návrat do práce po rodičovské dovvolené

Dotaz ze dne 5. 1. 2012 20:41.

Otázka

Dobrý den, v srpnu 2007 se mi narodila dcera a odešla jsem na rodičovskou dovolenou. V roce 2009 jsem porodila druhou dceru, které nyní v březnu budou 3 roky a já bych se nyní po 4 a půl letech chtěla vrátit do práce.

Mám od zaměstnavatele i po dvou rodičovských nárok na pracovní místo ?

Pokud ano, Vím, že moje původní místo mi firma nemůže zajistit, neboť zaniklo. Pokud by mi nenabídli jiné adekvátní místo, mám nárok na odstupné ?

Smlouvu mám na dobu neurčitou. Pokud by mi nabídli jinou pracovní pozici, mám nárok na dobu neurčitou bez zkušební doby ?

Velice děkuji za odpověď na můj dotaz. Hezký den

Odpověď

Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém řešíte budoucí návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené. Budu se snažit na Vaše dotazy postupně odpovědět.

Nejprve k tomu, zda máte od zaměstnavatele i po dvou rodičovských nárok na pracovní místo. Jelikož Váš pracovní poměr nadále trvá, je zaměstnavatel povinen Vás jako zaměstnankyni vracejí se po rodičovské dovolené zařadit na práci odpovídající pracovní smlouvě. V praxi to znamená, že po návratu z rodičovské dovolené nemáte právo požadovat, aby Vás zaměstnavatel "posadil" ke stejnému stolu, počítači apod. Toto by bylo možné požadovat, po Vašem návratu z mateřské dovolené nikoliv z rodičovské. Nicméně i po rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělovat práci, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě např. pokud máte v pracovní smlouvě uvedenou pozici mzdová účetní, tak by Vám měla být přidělována práce mzdové účetní.

Nyní se zaměřím na Vaše další otázky, jež se týkají situace, kdy by zaměstnavatel pro Vás dané místo neměl nebo Vám naopak nabídl místo jiné. Podívejme se nyní na možnosti, které by mohly nastat.

a) Se zaměstnavatelem se dohodnete, že budete vykonávat práci na jiné pracovní pozici, kterou Vám po návratu z rodičovské dovolené nabídne. Tuto změnu by bylo potřeba ošetřit dodatkem k pracovní smlouvě. V případě dodatku k pracovní smlouvě, který by se týkal pouze změny Vaší pracovní pozice, by zůstal stejný zbývající obsah pracovní smlouvy. To znamená, že by se zbývající body Vaší pracovní smlouvy (např. doba na kterou je sjednán) neměnily. Zároveň by nebylo možné sjednat novou zkušební dobu.

Samozřejmě nelze vyloučit situaci, kdy by s Vámi chtěl zaměstnavatel ukončit stávající pracovní poměr a na ten navázat novou pracovní smlouvu, vztahující se k jiné pozici. V tomto případě by nová pracovní smlouva opravdu mohla být na dobu určitou a zároveň by zde bylo možné sjednat zkušební dobu.

b) Další možností je, že se se zaměstnavatelem dohodnete na skončení pracovního poměru z důvodu Vaší nadbytečnosti, o které lze hovořit vzhledem k zániku pracovního místa. V tomto případě by bylo vhodné, aby v dohodě o rozvázání pracovního poměru byl uveden výpovědní důvod, který upravuje nadbytečnost tj. § 52 písm. c) Zákoníku práce. Tento výpovědní důvod Vám také zakládá nárok na odstupné, které by vzhledem k délce Vašeho zaměstnání činilo trojnásobek průměrného výdělku. Je také důležité si „ohlídat“, abyste se podpisem dohody v „nepravý“ čas, nepoškodila, co se týče výše případné podpory v nezaměstnanosti.

c) K dohodě o rozvázání pracovního poměru nedojde. V tomto případě lze očekávat, že Vám zaměstnavatel v průběhu března doručí výpověď. Výpověď je na rozdíl od dohody o rozvázání pracovního poměru jednostranný právní úkon, ke kterému není potřeba souhlasu druhé strany. Zároveň se na výpověď váže dvouměsíční výpovědní doba, která začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce. Ve Vašem případě by to bylo v měsíci dubnu, přičemž by pracovní poměr zanikl v květnu. I v případě výpovědi by Vám náležel nárok na odstupné, jelikož u výpovědi musí zaměstnavatel uvést zákonný výpovědní důvod, což by opět měl být § 52 písm. c) Zákoníku práce.

Ať se již se zaměstnavatelem dohodnete či ne, je důležité, se po skončení rodičovské dovolené dostavit do zaměstnání (den nástupu domluvit se zaměstnavatelem) a požadovat přidělení práce, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě. Pokud by pro Vás zaměstnavatel příslušnou práci neměl, vzniká Vám nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším