Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rodičovská dovolená a přivýdělek
Otázka
Dobrý den,v současné době jsem na rodičovské dovolené a chci nastoupit dříve do práce u stejného zaměstavatele jako jsem pracovala před nástupem na RD, dříve jsem pracovala denně na 8 hodin a ted bych pracovala 6 hodin denně s tím že mi zůstane do tří let věku syna rodičovský příspěvek. chci se zeptat jak správně postupovat abych pak o své původní místo nepřišla.V původní smlouvě mám vedoucí prodejny a ted na této prodejně budu jako prodavačka.Nevím jestli zvolit dodatek ke smlouvě nebo jak postupovat. Napadlo mě že by bylo asi vhodné mít v dodatku, že tento dodatek končí 31.8.2012 a dále platí původní smlouva .Aby mi pak zaměstavatel neřekl,že mi tento dodatek končí a dostanu výpověd.Synovi budou 1.Září 3 roky, půjde do školky a já bych se ráda vrátila na své původní místo jako vedoucí prodejny.
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz, ve kterém jste si v zásadě odpověď na svoji otázku našla sama, takže Vám spíše potvrdím Vaše závěry.
Nejprve je důležité vědět, že v případě, kdy se vrátíte zpět do zaměstnání, přestanete být zaměstnankyní čerpající rodičovskou dovolenou, což mj. znamená, že již nebudete chráněna před případnou výpovědí.
Zmiňujete, že Vám nadále zůstane rodičovský přípěvek, zde si jen dovoluji upozornit, že jste povinna po dobu, kdy budete v zaměstnání, zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou (případně dodržet zákonem stanovené limity pro docházku dítěte do kolektivního zařízení). V neposlední řadě by bylo vhodné Vaši výdělečnou činnost a způsob zajištění péče o dítě nahlásit příslušné pracovnici úřadu práce. Ze zákona Vám tato povinnost neplyne, nicméně tímto krokem můžete předejít případným nedorozuměním.
A nyní k Vašemu stěžejnímu dotazu. Ano, máte pravdu, že by bylo vhodné, aby dodatek k Vaší pracovní smlouvě, který by obsahoval změnu rozsahu pracovního poměru a také druh práce, měl být časově omezen, a že po uplynutí této doby nabývá platnosti původní ujednání pracovní smlouvy. V opačném případě by již neměl zaměstnavatel povinnost Vás zařadit a) na původní druh práce b) zvýšit rozsah pracovního poměru na "plný úvazek."
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou