Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
neplacené volno do 4 let dítěte a další těhotenství
Otázka
Dobrý den, domluvila jsem se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte. Toto volno mi končí V dubnu 2012. Nyní jsem krátce těhotná (leden 2012), celé těhotenství bude rizikové, takže nebudu moci nastoupit do zaměstnání. Jak postupovat? Počkat, až mi uplyne doba neplaceného volna a pak předložit zaměstnavateli neschopenku? Budu v ochranné lhůtě, nebo mi zaměstnavatel může dát v době neschopnosti výpověď?Budu mít vůbec nárok na nějakou nemocenskou? Z čeho se mi vypočítá MD? děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
nemocenskou nelze přiznat v době čerpání neplaceného volna, ale nic nebrání tomu, abyste po jeho skončení nastoupila do dočasné pracovní neschopnosti a řádně čerpala nemocenskou.
Těhotenství i dočasná pracovní neschopnost představují tzv. ochranné doby. Není vyloučeno, aby pracovní poměr skončil, ale vůči zaměstnavateli se vztahuje řada omezení. Zaměstnavatel Vám v tuto dobu až na výjimky nesmí dát výpověď, takže pokud by např. plánoval s Vámi rozvázat pracovní poměr pro nadbytečnost, musel by Vás buď přemluvit k dohodě (zde si je třeba dávat pozor, protože dohodnout si lze v zásadě cokoliv a je pouze na Vaší odpovědnosti, abyste nepodepsala něco pro Vás nevýhodného), nebo k tomu, abyste sama dala výpověď, jelikož on sám výpověď dát platně nemůže. Na druhou stranu, pokud by šlo o některou ze zákonem stanovených výjimek a výpověď by Vám chtěl dát z důvodu stěhování nebo rušení zaměstnavatele nebo jeho příslušné části, výpověď by byla platná a pracovní poměr by skončil uplynutím výpovědní lhůty bez ohledu na to, že jste těhotná, čerpáte nemocenskou, nebo jste na mateřské či rodičovské dovolené.
Ohledně výpočtu dávek nemocenského pojištění (ať již jde o nemocenskou nebo peněžitou pomoc v mateřství), platí pravidlo, že pokud nemáte v aktuálním rozhodném období (což je v zásadě 12 kalendářních měsíců předcházejících kalendářnímu měsíci, ve kterém došlo k příslušné událost) tzv. nevyloučené dny a započitatelný příjem, musí se hledat nejbližší předchozí kalendářní rok, ve kterém jste měla alespoň 30 nevyloučených dnů a započitatelný příjem. Pokud jste naposledny pracovala a dosáhla výdělku před narozením dítěte, bude se muset při výpočtu dávek vycházet z tehdejších výdělků.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.