odvolání z vedoucí funkce během nemocenské

Dotaz ze dne 17. 5. 2012 13:01.

Otázka

dobry den,

pracuji na ministerstvu jeko vedouci oddeleni. Mam beznou pracovni smlouvu na dobu neurcitou, ale do funkce vedouciho jsem byla jmenovana ministrem. Momentalne jsem jiz pul roku v pracovni neschopnosti kvuli rizikovemu tehotenstvi. Nastup na materskou predpokladam v polovine cervence. Chtela jsem se zeptat, zda ma zamestnavatel pravo me behem nemocenske pripadne behem materske a rodicovske dovolene z pozice vedouciho odd. odvolat. Zda ma pripadne povinnost mi tuto pozici, nebo obdobnou, nabidnout i pro skonceni rodicovske dovolene. Dekuji Vam za informace.

Odpověď

Dobrý den,

nejprve bych ráda upozornila na skutečnost, že se nyní nalézáte v tzv. ochranné době. Co to znamená? Zákoník práce upravuje výčet situací, ve kterých je zaměstnanec chráněn (až na zákonné výjimky) před výpovědí. Mezi tyto situace patří např. čerpání mateřské či rodičovské dovolené, dočasná pracovní neschopnost, těhotenství zaměstnankyně aj.

V těchto případech může dát zaměstnavatel výpověď pouze v zákonem stanovených výjimkách jako je např. zánik či přemístění zaměstnavatele či jeho části nebo hrubé porušení pracovní kázně tj. důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru {po nástupu na mateřskou dovolenou budou možnosti výpovědi ještě menší - odpadají důvody pro okamžité zrušení prac. poměru).

Z uvedených informací tedy plyne, že v současné době jste chráněna před jedním z nejčastějších výpovědních důvodu tj. před výpovědním důvodem dle § 52 písm. c) Zákoníku práce.

Je však potřeba rozlišit rozdíl mezi zánikem pracovního poměru a Vaším případným odvoláním. Dle Zákoníku práce totiž platí, že odvoláním nebo vzdáním se pracovního místa vedoucího zaměstnance pracovní poměr nekončí. Zaměstnavatel je ale povinen tomuto zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Jestliže zaměstnavatel nemá pro zaměstnance takovou práci, nebo ji zaměstnanec odmítne, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a současně platí, že je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. c); odstupné poskytované zaměstnanci při organizačních změnách náleží jen v případě rozvázání pracovního poměru po odvolání z místa vedoucího zaměstnance v souvislosti se zrušením tohoto místa v důsledku organizační změny.

Pokud by tedy došlo k Vašemu odvolání v průběhu dočasné pracovní neschopnosti, čerpání mateřské či rodičovské dovolené fakticky by se pro Vás až do doby návratu do zaměstnání nic neměnilo, jelikož byste byla zaměstnankyně na jejíž straně nastala překážka v práci, kvůli které nadále zůstáváte doma.

Jakmile byste se vrátila zpět do zaměstnání, bylo by na zaměstnavateli, aby Vám, v případě Vašeho odvolání (ať již dřívějšího nebo po návratu do práce), učinit nabídku jiného místa viz výše. Pokud byste ho odmítla, pracovní poměr by zanikl, nicméně bez nároku na odstupné. To by náleželo pouze tehdy, kdy by jste byla odvolána kvůli zrušení Vaší pozice.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším