Povinnost zaěstnavatele oznámit neprodloužení smlouvy na dobu určitou...

Dotaz ze dne 14. 6. 2012 20:28.

Otázka

Dobrý den.ke dni 4.9.2012 mi končí smlouva na dobu určitou,byla první a sjednána na rok.Nemám zatím zprávy, že by mi zaměstnavatel smlouvu neprodloužil.Ale, pokud tak chce učinit,je povinen mi s předstihem tuto skutečnost oznámit,abych si mohla hledat nové místo,nebo mi to prostě muže říct v den konce smlouvy,at už nechodím,že smlouva končí???A zrovna tak v opačném případě,když si mě bude chtít nechat a smlouvu prodloužit, kdy nejpozději musím novou smlouvu podepsat??Co když řekne, že mi ji prodlouží a že ji podepíšeme třeba až za týden po skončení stávající smlouvy?? Je toto možné?? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

zaměstnanec ani zaměstnavatel nemá žádnou právně vynutitelnou povinnost závazně oznámit, zda má zájem na prodloužení pracovního poměru na dobu určitou či nikoliv.

Z lidského hlediska se samozřejmě lidé zpravidla snaží domluvit předem, ale v zásadě nelze vyloučit situace, kdy jedna či druhá strana počítá s prodloužením smlouvy a je na poslední chvíli zaskočena tím, že druhá strana podepsat příslušný dodatek odmítne.

Chtějí-li si strany situaci závazně vyřešit, nic jim nebrání v tom, aby příslušný dodatek podepsali třeba dva měsíce předem.

Kdy nejpozději lze pracovní poměr prodloužit?

Teoreticky vzato by samozřejmě mělo dojít k prodloužení pracovního poměru dříve, než dojde k jeho zániku, ale z praktického hlediska nelze vyloučit ani podpis příslušného dodatku po skončení pracovního poměru, ale před tím, než zaměstnanec začne po skončení pracovního poměru konat sjednanou práci.

Proč je tato hranice důležitá?

Pokud by zaměstnavatel připustil, aby zaměstnanec pokračoval ve výkonu sjednané práce po uplynutí sjednané doby, může zaměstnanec následně odmítnout podepsat takovýto dodatek s tím, že podle ustanovení § 65 odst. 2 zákoníku práce výkon této práce s vědomím zaměstnavatele způsobil přeměnu pracovního poměru na pracovní poměr na dobu neurčitou.

V praxi se lze nicméně setkávat i s tím, že zaměstnanci zpětně podepisují dodatky, kterými došlo k prodloužení pracovního poměru na dobu určitou, ačkoliv po právní stránce došlo již výše uvedeným způsobem k přeměně na pracovní poměr na dobu neurčitou. V pracovněprávních vztazích je celkem běžné, že se v zájmu "dobrých vztahů" nesnaží zaměstnanci domáhat svých práv "za každou cenu", nicméně zaměstnavatel by musel respektovat, pokud by zaměstnanec odkázal na citované ustanovení s tím, že již není důvod "prodlužovat" pracovní poměr na dobu neurčitou.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším