Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Lze doplatit soc.pojištění ?
Otázka
Dobrý den, minulý rok jsem měla normální prac.poměr do 30.3.2011. Ten jsem ukončila dohodou a od 3.4.2011 jsem odjela do Německa ke známým, kde jsem byla do 29.6.2011. Pomáhala jsem v domácnosti a dostala jsem peníze v hotovosti v korunách. Chtěla bych to nějak zlegalizovat, ale do dnešního dne mi nikdo nedal odpověď nikde a já nevím, co mám dělat. Už jsem se ptala všude možně, ale přehazují si mne, jako horký brambor. Rodina, kde jsem byla, potřebuje ode mne potvrzení ze sociální pojišťovny, že jsem vše nahlásila, ale jsem zoufalá. Nevím si rady,poradíte mi prosím co nejdříve? Dotaz za mne vkládá kamarádka, protože já jsem momentálně v Německu na ŽL a nemám přístup na PC. Děkuji vám
Odpověď
Dobrý den,
na Vaši situaci existují dva pohledy - pohled české a německé legislativy.
Německé právo nespadá do naší oblasti, určitě však doporučuji si zjistit, zda Vámi vykonávaná činnost v období od dubna do června 2011 byla v Německu posuzována jako výdělečná činnost, která Vám zakládá účast na zdravotním a sociálním pojištění. V tomto případě by bylo patrně nutné uzavřít zpětně pracovní smlouvu a nahlásit Vaši účast na pojištění příslušným institucím. Z Vašeho dotazu plyne, že jsem se o to již pokoušela, obávám se však, že tuto otázku budete nucena skutečně opakovaně řešit na německé straně. Ještě předtím ji můžete zkusit konzultovat na ČSSZ viz odkaz níže nebo v některém z Eurocenter viz http://www.euroskop.cz/4/sekce/eurocentra/
A nyní již k českému pohledu. Vámi zmíněnou legalizací patrně myslíte zajištění účasti na zdravotním a sociálním pojištění za předmětné období.
Ohledně zdravotního pojištění je opravdu i z českého pohledu potřeba zjistit, zda Vámi vykonávaná činnost je v Německu posuzována jako výdělečná činnost zakládající účast na zdravotním pojištění.
Pokud by se skutečně jednalo o výdělečnou činnost, tak by za Vás mělo být pojištění odváděno zaměstnavatelem nebo institucí provádějící zdravotní pojištění, která je povinna Vám poskytnout doklad o tom, že jste v dané zemi zdravotně pojištěná. V tomto případě mělo dojít také k Vašemu odhlášení ze zdravotního pojištění u Vaší české zdravotní pojišťovny.
Jestliže by se nejednalo o výdělečnou činnost, měla byste zůstat i nadále pojištěncem české zdravotní pojišťovny. A pokud nejste státním pojištěncem tj. osobou, za kterou hradí zdravotní pojištění stát (např. studenti, důchodci, příjemci nemocenských dávek atd. - celý výčet naleznete v §7 Zákona o veřejném zdravotním pojištění) a zároveň nejste resp. jste nebyla v předmětném období osobou samostatně výdělečnou, byla jste povinna si měsíčně hradit splátku pojištění, která nyní činí 1.080,--Kč měsíčně. Podotýkám, že v případě kdy jste zůstala českým pojištěncem aniž by za Vás bylo hrazeno pojištění (ať již Vámi nebo státem), vznikl Vám na pojištění dluh a penále, které by bylo potřeba uhradit.
A nyní pár slov k sociálnímu pojištění. To se u fyzických osob - nepodnikatelů skládá z nemocenského a důchodového pojištění. V případě kdy člověk není zaměstnán v ČR na základě pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce, které zakládají účast na nemocenském pojištění, nemocensky pojištěn není. Zároveň neexistuje pro fyzické osoby - nepodnikatele možnost platby dobrovolného nemocenského pojištění. Ve Vašem případě to znamená, že by Vám účast na nemocenském pojištění mohla za odpracované období vzniknout pouze v Německu, zda a za jakých podmínek, je opravdu nutné zjistit v Německu.
Trochu jiná je situace v případě důchodového pojištění. Jednou z variant je opět účast na důchodovém pojištění v Německu viz výše. Nicméně na rozdíl od nemocenského pojištění, je možné se přihlásit k platbě dobrovolného důchodového pojištění v ČR. V současné době činí měsíční částka 1.760,--Kč. Zároveň platí, že je možné si zpětně doplatit jeden rok důchodového pojištění. Pokud by se Vám tedy nepodařilo zajistit si účast na důchodovém pojištění za odpracované období na německé straně, je možné tak učinit v ČR. Pro další informace, Vám doporučuji se obrátit na infolinku důchodového pojištění České správy sociálního zabezpečení viz www.cssz.cz
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou