Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nástup po RD do práce
Otázka
Dobrý den,prosím o radu.Dnes zjištuji jak mám oznámit zaměstnavateli písemně nástup do práce.Syn bude mít 23.října.2012 narozeniny.Ale před 14dny mi zaměstnavatel řekl,že mě nedrží místo,že jsem ho nepožádala na 3letou.Ví o tom ústně,myslím,že dělá,že neví..nebo muselo to být písemně?Jak ted mám postupovat?Chci zpátky svoji práci,mám ji na dobu neurčitou.Děkuji moc za odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
otázku čerpání rodičovské dovolené upravuje zejména § 196 Zákoníku práce, ve kterém je stanoveno: "K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let".
Z uvedeného ustanovení vyplývá, že nedohodnou-li se strany jinak, je zaměstnavatel povinen umožnit čerpání rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte. Pokud zaměstnankyně neuvede přesný rozsah čerpání má se za to chce rodičovskou dovolenou čerpat v maximální možné délce. Tuto skutečnost mj. potvrzuje rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. 13 Co 413/1995 vyplývá, že:"Pokud zaměstnankyně požádá o poskytnutí další mateřské dovolené, aniž uvedla její délku, je třeba vycházet z toho, že jde o dobu do dosažení tří let věku dítěte."
Pokud jste tedy zaměstnavateli nedefinovala plánovanou délku čerpání rodičovské dovolené, máte právo využít zákonného maxima, což je povinen akceptovat.
Také Vás zajímalo, zda je nutné požádat o čerpání rodičovské dovolené písemně. Zákoník práce neupravuje formu žádosti o čerpání rodičovské dovolené, i když z praktického hlediska je vhodné volit písemnou formu žádosti. Také by nebylo od věci zjistit, jaká je praxe u zaměstnavatele. Pokud např. Vaše kolegyně žádaly stejně jako Vy ústně, můžete touto skutečností argumentovat. Nejdůležitějším aspektem však je, že zaměstnavatel Vaše čerpání rodičovské dovolené toleroval. Tzn. že Vás nepostihl za neomluvené absence. S největší pravděpodobností by zaměstnavatel neuspěl při případném zneplatnění Vašeho čerpání rodičovské dovolené. Není však vyloučeno, že s Vámi bude chtít pracovní poměr, co nejdříve ukončit.
Je tedy na místě zaměstnavatele opět zkontaktovat, snažit se s ním dohodnout na dnu, kdy se máte vrátit zpět do zaměstnání. Pokud by s Vámi odmítl komunikovat, je nezbytně nutné se dostavit po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání a požadovat přidělení práce. V případě že byste se do práce nedostavila, riskovala byste neomluvenou absenci. Jestliže Vám zaměstnavatel práci následně přidělí, je potřeba si ohlídat, zda se jedná o práci, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě.
V opačném případě tj. zaměstnavatel Vám odmítne práci přidělit, je potřeba ho požádat o potvrzení, že pro Vás práci nemá, a že tedy můžete jít domů. V případě kdy by Vám zaměstnavatel odmítl tuto skutečnost potvrdit, je na místě mu z domova zaslat dopis (doporučeně, kopii si ponechat) a v něm uvést, že jste se tehdy a tehdy dostavila do zaměstnání, požadovala přidělení práce a vzhledem k tomu, že Vaší žádosti nebylo vyhověno, tak mu oznamujete, že jste doma a očekáváte, že Vás povolá zpět do zaměstnání, a že zároveň očekáváte proplacení náhrady mzdy, na kterou máte nárok. Poté se buď dohodnete nebo se s Vámi bude snažit ukončit zaměstnání. Zda byste přistoupila na případnou dohodu o rozvázání pracovního poměru nebo trvala na dalším se již bude patrně odvíjet od aktuálního vývoje situace.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou