Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Konkurz firmy a rodičovská dovolená
Otázka
Dobrý den.Zaměstnavatel je v konkurzu,já na 3-leté rodičovské dovolené do 13.1.2013.Pokud mi konkurzní správkyně nezašle výpověď,jak dále postupovat?Vím,že 14.1.bych měla nastoupit do zaměstnání,jak nástup prokážu,když firma nebude otevřená?Předpokládám,že výpověď dostanu včetně nároku na odstupné,ale pokud firma nebude mít na jeho vyplacení a uběhlo už více než 5 měs.a 15 dní od zahájení insolvenčního řízení,je možné ještě nějakým způsobem odstupné nárokovat?Pokud peníze opravdu nedostanu,může mě ÚP vyplácet podporu v nezaměstnanosti ihned nebo případně nějakou kompenzaci?Z čeho se pak vypočítává podpora (může ji zvýšit odstupné).Ve firmě jsem zaměstnána na HPP.Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
v popsané situaci lze doporučit během listopadu či prosince kontaktovat insolvenčního správce (předpokládám, že průběh konkursu sledujete přes www.justice.cz) a informovat se, zda-li budete mít možnost se po skončení rodičovské dovolené vrátit do zaměstnání či nikoliv. V rámci konkursu může dojít např. i k tomu, že celý podnik (tj. včetně zaměstnanců) někdo odkoupí a v takovém případě by nebyl důvod Váš pracovní poměr ukončovat, jelikož značná část hodnoty podniku může spočívat právě v jeho zaměstnancích. Bude-li zřejmé, že pro Vás práce nebude, může Vám insolvenční správce dát výpověď pro rušení zaměstnavatele či jeho části i v průběhu čerpání rodičovské dovolené, respektive se můžete dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou.
V případě výpovědi jde o jednostranný úkon zaměstnavatele (za kterého zde jedná insolvenční spráce), který příliš neovlivníte (vyjdu-li z toho, že zde bude skutečně dán zákonný důvod k výpovědi).
U dohody si je však třeba ohlídat její znění, jelikož dohodě se v zásadě žádné meze nekladou a neuváženým podpisem se můžete připravit o veškeré nároky. V principu byste měla trvat na tom, aby v dohodě bylo uvedeno, že je uzavírána z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části a neuškodí ani výslovně zmínit výši odstupného (odstupné v zákonné výši nicméně plyne již z toho, že se do dohody uvede výše zmíněný důvod).
Uvážit je třeba i v dohodě uvedené datum skončení pracovního poměru. Z hlediska výše podpory v nezaměstnanosti je totiž výhodnější, pokud pracovní poměr skončí později než rodičovská dovolená a Vy se obratem budete registrovat na úřadu práce. Z hlediska výše podpory v nezaměstnanosti se totiž v těchto případech (kdy za poslední dva roky nemáte alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění) zkoumá, co jste dělala bezprostředně před tím, než jste se registrovala na úřadě práce a "řádnou" podporu v nezaměstnanosti Vám je možné přiznat pouze pokud jste evidována jako "aktivní" zaměstnanec (zkoumá se, zda je Vám daná doba evidována na ČSSZ jako doba důchodového pojištění).
Vyjdu-li z toho, že pracovní poměr skončí později než Vaše rodičovská dovolená, tak v době mezi skončením rodičovské dovolené a skončením pracovního poměru máte nejen povinnost, ale i nárok vykonávat sjednanou práci. Od insolvenčního správce byste si měla vyžádat potvrzení, že pro Vás tato práce není k dispozici a tudíž můžete zůstat doma. Ze zákona Vám pak v této situaci vzniká nárok na náhradu mzdy. Pokud by Vám nebyla vyplacena nejpozději do 15 dnů od data její splatnosti (pozor na to, abyste nezaměňovala termín splatnosti a výplatní termín), máte právo okamžitě rozvázat pracovní poměr pro nevyplacení náhrady mzdy a vznikne Vám nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době.
V praxi bohužel nemohu odhadnout, nakolik Vaše nároky z titulu zaměstnání (zmíněné náhrady či odstupné) bude možné fakticky uspokojit. V rámci konkurzního řízení je insolvenční správce uspokojuje přednostně, nicméně situace může být taková, že nebudou prostředky k uspokojení ani takovýchto pohledávek (základní představu člověk může získat podle toho, co o stavu svého majetku uvedl zaměstnavatel pro účely insolvenčního řízení).
Vzhledem k obsahu Vašeho dotazu předpokládám, že jste seznámena s mechanizmy ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava/).
Nebudete-li úspěšná ani u insolvenčního správce ani v rámci mechanizmu ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, přichází v úvahu již jen možnost získat od úřadu práce kompenzaci za nevyplacené odstupné. Ta se vyplácí v sazbě 65 % čistého průměrného výdělku, pokud splníte podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti (ta samotná se vyplácí až po uplynutí doby odpovídající odstupnému/kompenzaci).
Jak u této kompenzace, tak u klasické podpory v nezaměstnanosti se vychází z průměrného výdělku. Ten se počítá z kalendářního čtvrtletí, které předcházelo kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém pracovní poměr skončil. Pokud by tedy došlo k ukončení pracovního poměru během I. čtvrtletí roku 2013, počítal by se průměr z IV. čtvrtletí roku 2012. Vzhledem k tomu, že v tomto období byste neměla odpracovanou dobu ani započitatelný výdělek, stanovil by se průměrný výdělek podle Vašich předchozích výdělků či výdělků ostatních zaměstnanců jako tzv. pravděpodobný výdělek (odhad, kolik by Vám vzhledem k okolnostem zřejmě činil průměrný výdělek, pokud byste řádně pracovala).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.