Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Náhrada mzdy za dočasnou pracovní neschopnost
Otázka
Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat - můžete mi prosím poradit ve věci náhrady mzdy za PN? Náhrada mzdy se počítá pouze za naplánované směny, ano? A také i ty tři dny neplacené se počítají pouze z naplánovaných směn, tj.pro upřesnění když jsem nastoupila na PN dnem kdy jsem měla nahlášený 1 den dovolené,tak sice Pn mi běží od tohoto dne, ale pro výpočet náhr.mzdy je pro zaměstnavatele podstatný počet dnů naplánovaných směn,ano?Totiž koncem měsíce jsem měla naplánovaný ještě 1 den dovolené, tak nevím zda mám nárok na jeho proplacení, nebo se mi tím že jsem v PN převádí, případně mi bude proplacen po ukončení PN? Jsem v PN od 09.01.13 - dosud,také nevím zda mi zaměstnavatel musí proplatit i ten první den dovolené?Dle kal.dnů jsem v PN 23 kal.dní, nejsem si jistá jaký je správný výpočet a zaměstnavatele se bojím zeptat,je tam špatná situace a když požádám zaměstnavatele o zaslání výpl.lístků na mou adresu v době trvání PN, které nemám, tj. za 12/12 01/2013 musí mi vyhovět, nebo to záleží na jeho dobré vůli?Děkuji velmi za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
náhrada mzdy 4. až 21. den se skutečně počítá podle počtu zameškaných směn, nicméně to nic nemění na skutečnosti, že jednotlivé "fáze" pracovní neschopnosti se počítají podle kalendářních dnů bez ohledu na to, zda a kolik směn na ně připadlo.
Pokud byste měla pracovní dobu rovnoměrně rozvrženou na pondělí až pátek a jako 1. den pracovní neschopnosti měla v neschopence pátek, bude 2. dnem sobota, 3. dnem neděle a 4. dnem pondělí - za pondělí Vám tedy již bude náležet náhrada za zameškanou směnu. Od 22. dne se vyplácí nemocenská a ta se vyplácí podle kalendářních dnů, takže 22. den může klidně připadnout na víkend či svátek a stejně již za něj obdržíte nemocenskou.
Ohledně dovolené platí pravidlo, že nelze čerpat dovolenou v době dočasné pracovní neschopnosti (ust. § 217 odst. 4 zákoníku práce). Je na místě zdůraznit, že se zde nerozlišuje, jestli dovolená má připadnout na 1.-3. den, 4.-21. den, či na dobu následující. Podstatné je, že jde o dobu, kdy byl zaměstnanec uznán za dočasně práce neschopného. Uvedený den se Vám tudíž nebude počítat jako čerpání dovolené a jelikož šlo o den, kdy by byla jinak pracovní směna (jinak by nemohlo jít o den čerpání dovolené), náleží za daný den náhrada mzdy pokud připadl do rozmezí 4. až 21. dne pracovní neschopnosti. Dovolenou si budete moci vyčerpat někdy v budoucnu (dovolená by se proplatila pouze v případě, kdy by se jí nepodařilo vyčerpat před skončením pracovního poměru).
V příslušném ustanovení § 142 odst. 5 zákoníku práce je uvedeno, že zaměstnavatel "výplatní pásku" vydává při měsíčním vyúčtování mzdy a splatnost mzdy jako takové je pak stanovena do konce měsíce následujícího po měsíci, za který mzda náleží (jinak řešeno, prosincová mzda je splatná do konce ledna). Vyjdeme-li z toho, že mezi stranami nebylo ohledně těchto věcí sjednáno nic odlišného a splatnost mzdy nastala v době, kdy jste byla v pracovní neschopnosti, může zaměstnavatel zaujmout stanovisko, že mu žádný právní předpis neukládá povinnost výplatní pásku zasílat a povinnost vydat výplatní pásku je splněna tím, že si ji u zaměstnavatele můžete vyzvednout. Není mi známo, že by existovala soudní judikatura, kterou by bylo možné argumentovat v tom smyslu, že zde musíme "vydat" vykládat jako "zaslat".
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.