Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výpočet odstupného
Otázka
Dobrý den, K 31.1.2013 se mnou byl ukončen pracovní poměr dohodou z důvodu zrušení pracovního místa. Dle dohody jsem měl dostat odstupné ve výši 5ti násobku prům. výdělku ( 3měsíční výp. doba + 2měsíční zákonné odstupné). Peníze mi došly, ale mám pocit, že o hodně méně než by mělo. Mám za to že se odstupné daní pouze 15%. Mýlím se? Jaká částka by mi prosím měla náležet při mém průměrném hrubém měsíčním výdělku 30000Kč (hodinová mzda 200Kč) za poslední Q 2012?
Moc děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uváděných informací vyplývá, že jste měl dostat odstupné ve výši pětinásobku průměrného výdělku. Ptáte se, jaké srážky je zaměstnavatel z vypočítaného odstupného povinen odvést. V neposlední řadě Vás zajímá, jaká částka by Vám měla být vyplacena.
Na odstupné ve smyslu § 67 Zákoníku práce vzniká právo zaměstnanci u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm.. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů. Máte pravdu, že odstupné na rozdíl od mzdy či náhrady mzdy je zatíženo pouze daní, která v současné době činí 15 % (dále tudíž vycházíme, že v dohodě máte skutečně nárok na odstupné ve výši pětinásobku průměrného výdělku a nejde o dohodu v tom smyslu, že Vám bude vyplaceno odstupné za tři měsíce a náhrada mzdy za dva měsíce).
Odpověď na Vaši druhou otázku je složitější, jelikož nemáme k dispozici podklady na základě kterých Vám bylo odstupné vypočítáno. Odstupné se stanoví na základě průměrného výdělku zaměstnance zjištěného v rozhodném období. Není-li stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. Ve Vašem případě se tedy jedná o období říjen - prosinec 2012.
Konkrétní postup zjištění průměrného výdělku upravuje § 353 Zákoníku práce, ze kterého vyplývá, že průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Pro úplnost uvádím, že za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Je si třeba uvědomit, že pro výpočet průměrného výdělku se vychází ze mzdy v pravém smyslu slova. Pokud by Vám byla vyplácena částka, která nemá charakter skutečné mzdy (např. náhrada za ošacení, či "věrnostní odměna" za dobu práce pro firmu), při výpočtu by se k ní nepřihlíželo.
Často také způsobuje nejasnosti práce přesčas. Hodiny a mzda za práci přesčas se pro výpočet průměrného hodinového výdělku použijí, ale následně se průměrný měsíční výdělek počítá pouze podle stanovené pracovní doby a "normovaného" počtu týdnů. Průměrný měsíční výdělek podle zákoníku práce tak neodpovídá tomu, kolik si zaměstnanec v průměru za měsíce v rozhodném období vydělal, ale tomu, kolik by zaměstnanec obdržel na mzdě, kdyby pracoval přesně po stanovenou pracovní dobu.
Pokud by pak docházelo k tomu, že práce přesčas je proplácena v jiném čtvrtletí, než v jakém byla odpracována, přesouvají se odpracované hodiny do toho období, ve které byla práce proplacena. Např. práce přesčas v rozsahu 50 hodin by byla provedena ve III. čtvrtletí, ale byla by proplacena až ve mzdě za IV. čtvrtletí. Pro účely výpočtu průměru by se 50 odpracovaných hodin přesunulo ze III. čtvrtletí do IV. čtvrtletí, aby nedošlo k tomu, že by hodinový průměr ve III. čtvrtletí byl bezdůvodně nižší (obdržená mzda by se dělila počtem hodin včetně 50 hodin za které mzda nebyla vyplacena), zatímco průměr ve IV. byl bezdůvodně vyšší (mzda by byla navýšena, aniž by se navýšil počet hodin, kterými se mzda dělí).
Z výše uvedeného vyplývá, že takto „od stolu“ lze těžko posoudit, zda a k jaké chybě při výpočtu došlo. V tuto chvíli máte právo obrátit se na bývalého zaměstnavatele (zejména na účetní), poukázat na nesrovnalosti mezi vypočteným průměrem a v rozhodném období vyplácenou mzdou a požádat o vysvětlení či přepočtení výše odstupného. V krajním případě lze „nedoplatek“ na odstupném vymáhat soudně. Předtím by však bylo vhodné se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout „po dobrém“.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský
Občanská poradna o. s. Společnou cestou