Konkurenční doložka

Dotaz ze dne 24. 1. 2008 08:42.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu týkající se konkurenčí doložky. Se svým současným zaměstnavatelem jsem podepsala konkurenční doložku, ve které je napsáno cituji: zaměstnanec se zavazuje, že nebude provádět laboratorní analýzy chemické a mikrobiologické povahy v oblasti výroby zdravotnických prostředků. Zákaz se vztahuje na činnosti a ne na průmyslová odvětví, jehož jsou činnosti předmětem. Znamená to, že nesmím pracovat ani v žádné farmaceutické firmě jako laborant, kde by byly součástí mé práce samozřejmě i již zmíněné analýzy, nebo se to vztahuje pouze na již výše zmíněný obor. Podotýkám, že jsem vystudovala vysokou školu chemickou, kde byly předměty méhou studia jak chemické tak i mikrobiologické obory, včetně praxe v laborařích. Předem děkuji za odpovď a za Váš strávený čas.

Odpověď

Dobrý den,

konkurenční doložky jsou mnohem častější než platné konkurenční doložky, takže bude zřejmě vhodné shrnout, jaké jsou zákonné podmínky takovéto doložky: musí být sjednána písemně, je-li dohodnuta zkušební doba, může být konkurenční doložka uzavřena až po jejím uplynutí, zákaz může trvat nejdéle po dobu jednoho roku od skončení zaměstnání, zaměstnavatel se musí zavázat k poskytování přiměřeného peněžitého vyrovnání (nejméně ve výši průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc zákazu), zakazuje se výkon výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, musí jít o případ, kdy by vzhledem k povaze informací, poznatků či znalosti pracovních a technologických postupů získaných v zaměstnání, mohla činnost podle předchozího bodu závažným způsobem ztížit činnost původního zaměstnavatele. Z pohledu Vašeho dotazu by tak bylo zřejmě především potřeba hlídat, zda by Váš budoucí zaměstnavatel měl stejný předmět činnosti či jinak představoval pro Vašeho původního zaměstnavatele konkurenci. Zaměstnavatel Vám nemůže konkurenční doložkou zakázat, abyste po skončení zaměstnání vykonávala zmíněné analýzy, pokud je budete konat pro nového zaměstnavatele, který bude mít jiný předmět činnosti a nebude pro něj ani v širším smyslu představovat konkurenci.

Ve smyslu 6. bodu se též vyžaduje, aby byla nějakým způsobem důvodná obava, že v novém zaměstnání může docházet k úniku know-how či technologie. Pokud zaměstnanec při své práci používá toliko obecně známé a používané postupy, poznatky a informace, opět nelze konkurenční doložku účinně uplatnit, jelikož zaměstnavatel fakticky "nemá co chránit".

Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že omezená použitelnost konkurenční doložky neznamená, že by zaměstnavatel neměl právo vůči zaměstnanci požadovat mlčenlivost ohledně obchodních tajemství, průmyslových práv a dalších skutečností. Jinak řečeno zakázat výkon práce lze jen omezeně, ale zaměstnavatel může požadovat, aby se zaměstnanec na novém místě nešířil o tom, co se u něj dozvěděl.

Z praktických rad lze v závěru uvést, že neplatnost či omezenou platnost konkurenční doložky není zpravidla příliš vhodné probírat se zaměstnavatelem za trvání pracovního poměru. K napadání konkurenční doložky se zpravidla sahá až po skončení pracovního poměru či ve výpovědní lhůtě.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším