Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ukončení RD a společnost v likvidaci
Otázka
Dobrý den.V únoru 2008 budou mé dceři tři roky a já měla v plánu nastoupit zpět do zaměstnání.Během mé RD jsem byla převedena k jiné společnosti (§249).Nyní jsem zjistila,že tato společnost je v likvidaci.Mám dotaz, zda mám nárok na odstupné,v jaké výši, za kolik měsíců a čeho se vypočítává.Kdy bych potom mohla nastoupi do jiného zaměstnání?Byla společnost povina mě informovat o svém vstupu do likvidace? Musí společnost (či likvidátor) vyřídit výpověď, zápočtový list, popř.odstupné do posledního dne RD?Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
skutečnost, že je společnost v likvidaci, ještě nutně neznamená, že Váš pracovní poměr zanikne. Není totiž vyloučeno, aby likvidátor prodal podnik či jeho část, což by mohlo znamenat další "převedení k jiné společnosti" (je nový zákoník práce a přechod zaměstnanců najdeme v ustanovení §§ 338 a následujících).
Pokud by Váš pracovní poměr měl zaniknout, je na likvidátorovi, aby Vám zaslal výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele (výpovědní lhůta je dvouměsíční, počítá se od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi) a následně vystavil zápočtový list. Co do odstupného máte nárok na trojnásobek průměrného výdělku, přičemž průměrný výdělek se stanoví jako tzv. pravděpodobný výdělek, neboli výdělek, kterého byste zřejmě dosahovala pokud byste nečerpala rodičovskou dovolenou (stanovuje se dle vývoje odměňování na srovnatelných pozicích). Je si nicméně třeba uvědomit, že nárok na odstupné nemusí ještě nutně znamenat, že odstupné bude skutečně vyplaceno. Uspokojení nároků zaměstnanců má sice přednostní postavení, nicméně v některých případech je situace zaměstnavatele natolik špatná, že se nepodaří v likvidaci získat dostatek prostředků na vyplacení plné výše odstupného.
Ve Vaší situaci by zřejmě bylo vhodné v první řadě kontaktovat zaměstnavatele (popřípadě likvidátora) a projednat okolnosti Vašeho návratu do zaměstnání. Z Vašeho pohledu pracovní poměr zatím nezanikl (zaměstnavatel je v likvidaci, ale zatím nebyl "zlikvidován"), takže máte právo očekávat, že Vám zaměstnavatel přidělí práci, nebo Vám oznámí, abyste zůstala doma s tím, že Vám bude vyplácet náhradu mzdy.
Situaci lze samozřejmě řešit i sepsáním dohody, kdy je zcela na domluvě, kdy a s jakými nároky bude pracovní poměr rozvázán.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.