nevyplácení stravného

Dotaz ze dne 27. 5. 2013 18:02.

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat zda mám zpětně nárok na stravné když ho můj již bývalý zaměstnavatel nevyplácel po celou dobu pracovního poměru. Jak postupovat při vymáhání tohoto nároku ?

Odpověď

Dobrý den,

zákoník práce zde odkazuje na úpravu promlčení v občanském zákoníku, takže jde o nárok promlčovaný v "klasické" lhůtě tří let. Nebylo-li dohodnuto něco jiného, platí ohledně stravného coby jedné z náhrad poskytovaných v souvislosti s pracovní cestou, že zaměstnanec je povinen předložit zaměstnavateli podklady k vyúčtování pracovní cesty do 10 dnů od jejího skončení a zaměstnavatel má pak 10 dnů na to, aby cestu zaměstnanci vyúčtoval a uspokojil jeho případná práva (byla-li poskytnutá záloha nižší než odpovídá vyúčtování).

V první fázi by tudíž bylo třeba uvážit, jaké máte k dispozici podklady - ideální by samozřejmě bylo mít kopie výše zmiňovaných vyúčtování včetně dokladů o tom, kdy byly zaměstnavateli předány, nejsou-li k dispozici, bylo by ohledně stravného mít vhodné k dispozici alespoň evidenci pracovní doby, ze které plyne doba pracovních cest, popřípadě je třeba uvážit, jakým způsobem bude možné prokazovat nárok na stravné (tudíž dobu strávenou na služebních cestách, včetně dob překročení hranic, pakliže by se řešilo i zahraniční stravné).

Před samotným podáním žaloby je třeba podat předžalobní upomínku, ve které shrnete své požadavky vůči zaměstnavateli. Pokud jim nevyhoví, či nedojdete k přijatelnému kompromisu, nezbývá než uplatnit svá práva soudně, přičemž je třeba počítat jak s výše uvedenou promlčecí dobou (pro lhůtu je podstatné až podání žaloby), tak s tím, že v případě, kdy Vám zaměstnavatel služební cesty zapře, bude na Vás, abyste prokázal svůj nárok.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším