Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zaměstnavatel mi neuznal pac.úraz
Otázka
Pracuji jako uklizečka na ZŠ, dne 5.11.2012 jsem si udělala pra.úraz, událost jsem to odpoledne řekla kolegyni. Duhý den mi lékař vystavil neschopenku tj.6.11.2012(měla jsem poraněný loket, kolena a páteř)bohužel na nechopence byl zaškrtnutý pouze úraz (ne pracovní úraz), ve zprávě od lékaře je psáno kde a kdy se věc stala. Neschopenku jsem odevzdala své nadřízené a ta mě dala vypsat a podesat hlášení o úrazu. Všichni věděli, že se jedná o prac úraz. Nemocenskou mi začala vyplácet pouze sociálka, myslela jsem si, že doplatek mzdy mi bude dorovnán až po skončení nemocenské. Byla jsem opravdu naivní, neznalá věci a pravdu jsem se dozvěděla až koncem května, téměř po 7 měsících, že zaměstnavatel měl úraz zapsat do knihy o úrazech, věc se mnou měl probrat i bezpečák a měla jsem vypsat tiskopis o prac.úrazu. Zaměstnavatel mi bohužel po téhle době nechce uznat pracovní úraz i když vše mohu doložit, nechopenku mi lékař opravil. Velmi prosím o radu, zda se dá nemocenská dovyplatit po této době a zda ji musí zaměstnavatel uznat jako prac.úraz. Děkuji
Odpověď
Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda máte nárok na doplacení náhrady za ztráty na výdělku z důvodu pracovního úrazu.
Mezi předpoklady, vzniku nároku na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti patří: - existence pracovního úrazu - ztráta na výdělku po dobu určité pracovní neschopnosti - příčinná souvislost mezi konkrétní pracovní neschopností a ztrátou na výdělku.
Jinými slovy, pokud nedošlo k zapsání Vašeho pracovního úrazu do knihy úrazů u zaměstnavatele neznamená to, že Vám nárok na náhradu za ztrátu na výdělku nemůže vzniknout. Vzhledem k datu vzniku úrazu také nelze hovořit o jeho promlčení.
Nyní tedy máte následující možnosti: a) Zkusit ještě jednou oslovit zaměstnavatele, poukázat na důkazy k, které máte k dispozici a požádat ho o zajištění výplaty náhrady za ztrátu na výdělku. V neposlední řadě ho můžete upozornit, že se při nevyřízení Vaší žádosti budete nucena bránit soudně.
b) V případě že zaměstnavatel nebude na Vaši žádost reagovat resp. že ji odmítne řešit, bude na místě zvážit, zda k soudu podáte žalobu, ve které se budete domáhat stanovení povinnosti zaměstnavatele vyplácet Vám náhradu za ztrátu na výdělku po dobu dočasné pracovní neschopnosti. V případě že byste tak učinila, bude nutné unést důkazní břemeno tj. být schopna prokázat výše popsané předpoklady vzniku nároku na výplatu náhrady např. mít zajištěné důkazy o tom, že se Vám stal pracovní úraz na pracoviště a při plnění pracovních úkolů či v přímé souvislosti s nimi, prokázat, že jste vznik pracovního úrazu řádně nahlásila, doložit pokles příjmu z důvodu vyplácení náhrady mzdy a později nemocenského. atd. Určitě by neuškodilo zkonzultovat před podáním žaloby celou situaci s právníkem, který se specializuje na problematiku náhrad v pracovně-právních vztazích. Seznam advokátů včetně jejich zaměření naleznete zde: http://vyhledavac.cak.cz/Units/_Search/search.aspx
Naskýtá se samozřejmě otázka, zda budete moci vykonávat svoji práci po skončení dočasné pracovní neschopnosti. Jestliže by to možné nebylo, řešil by se v budoucnu nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti.
Pro úplnost dodávám, že nárok na náhradu za ztrátu na výdělku je pouze jednou z náhrad, kterou může zaměstnanec při vzniku pracovního úrazu požadovat. Mezi další patří bolestné a ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením případně věcná škoda. (např. náhrada za poškozené svršky, osobní předměty apod.). Při vymáhání těchto náhrad se postupuje obdobně jako již zmiňované náhrady za ztrátu na výdělku po dobu dočasné pracovní neschopnosti viz výše.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou