Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Otěhotnění v novém zaměstnání po zkušební době, nemocenská při neodpracování 270 dnů nárok na PPM
Otázka
Dobrý den,
chci se zeptat, byla jsem nezaměstnaná půl roku v evidenci úřadu práce, poté jsem nastoupila do zaměstnání, práce na HPP na dobu určitou s 3m zkušební dobou. Skončila jsem zkušební dobu, zjistila jsem, že jsem těhotná akutálně konec 1.měsíce a vzhledem k tomu, že mám zdravotní problémy a daleké dojíždění do práce, bylo mi doporučená neschopenka. V práci jsem toto zatím neoznámila, protože jsem ještě nepřekonala 1. trimestr a také nemám ani průkazku.
Nevím, jak je to s nárokem na mateřskou, kdybych teď šla na neschopenku a ta mi začala běžet, co se od kdy započítává a je-li nárok na PPM, protože akutálně nemám těch 270 odpracovaných dnů.
Tak kdybych od teď byla v neschopnosti? Dítě by se mělo začátkem dubna 2014, a v práci jsem od 2. dubna 2013. Pracovní smlouvu mám na rok, není to žádný zástup za MD, tak nevím, jak by se postupovalo, kdybych byla v té neschopnosti a měl mi skončit pracovní poměr. Děkuji za info.
Odpověď
Dobrý den,
uvádíte, že v pracovním poměru jste od 2. dubna 2013, pracovní poměr byl sjednán na dobu jednoho roku a dítě se má narodit koncem dubna 2014.
Nástup na peněžitou pomoc v mateřství si lze zvolit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, takže pokud z nějakého důvodu nedojde k předčasnému ukončení pracovního poměru, budete nastupovat na peněžitou pomoc za trvání zaměstnání a tudíž i za trvání účasti na nemocenském pojištění (zmiňujete "HPP", což je sice označení, které již několik let nemá oporu v zákoně, nicméně z něj lze dovodit, že jde zřejmě o zaměstnání o rozsahu, při kterém Vám vzniká účast na nemocenském pojištění).
Z hlediska doby nemocenského pojištění potřebujete ke dni nástupu mít minimálně 270 dnů účasti na nemocenském pojištění za dobu posledních dvou let. Nemusí nutně jít o účast získanou v aktuálním zaměstnání, takže pokud vycházíme z toho, že řešíme cca. období březen 2012 až březen 2014, a uvádíte, že před nástupem do současného zaměstnání 2.dubna 2013 jste byla nezaměstnaná půl roku, je zde poměrně značné období, které Vám lze, pakliže jste byla nemocensky pojištěná, započítat pro účely nároku.
Ve Vašem případě toto nicméně není ani třeba řešit (vyjma případu, kdyby nějakým způsobem došlo k předčasnému ukončení pracovního poměru), jelikož účast na nemocenském pojištění Vám běží i po dobu, kdy do zaměstnání nebudete pro dočasnou pracovní neschopnost docházet (účast na pojištění končí až skončením zaměstnání či v případě, kdybyste změnili pracovní smlouvu tak, že by již dále nešlo o pracovní poměr v rozsahu, který zakládá účast na nemocenském pojištění). Do nástupu na mateřskou byste i v současném zaměstnání měla získat více než dostatečnou dobu účasti na pojištění.
Výše opakovaně odkazuji na předpoklad, že nedojde k předčasnému ukončení pracovního poměru a tudíž by bylo vhodné se u této problematiky alespoň stručně zastavit. Vzhledem k tomu, že jste po zkušební lhůtě a těhotná, má v současnosti zaměstnavatel velmi omezené možnosti jak s Vámi rozvázat pracovní poměr. V principu by muselo jít o poněkud "extrémní situaci" jako je ukončení činnosti zaměstnavatele, nebo Vámi spáchané porušení pracovních povinností takové závažnosti, které by v případě netěhotné zaměstnankyně vedlo k okamžitému rozvázání pracovního poměru. V praxi bývá větším rizikem spíše to, že zaměstnavatel "přesvědčí", zaměstnankyni, aby sama výpověď podala, nebo přistoupila na rozvázání pracovního poměru dohodou za nevýhodných podmínek. I zde tedy platí, že člověk by nikdy neměl podepisovat nic čemu spolehlivě nerozumí a v případě potřeby situaci před podpisem nejprve konzultoval s nezávislým odborníkem.
Pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou, takže skončí v předem stanoveném termínu bez ohledu na skutečnost, že jste těhotná, nastoupila jste na rodičovskou dovolenou a vznikl Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (neřeším hypotetickou situaci, kdybyste se dohodli se zaměstnavatelem na prodloužení pracovního poměru). Na druhé straně, pokud jde o možnost pobírání peněžité pomoci v mateřství a následně rodičovského příspěvku Vás tato skutečnost nijak nepoškozuje. Absence dalšího pokračování pracovního poměru se projeví až v tom smyslu, že zde nebude zaměstnání, do kterého byste se po skončení rodičovské dovolené vrátila a nepoběží Vám další nemocenské pojištění, což byste mohla pocítit např. v případě, pokud byste měla mít další dítě (a u něj byste již nesplnila podmínku účasti na nemocenském pojištění) či byste po ukončení péče o dítě byla nemocná, ale nemohla začít čerpat nemocenskou.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.