Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ukončení pracovního poměru - nemocenská
Otázka
Dobrý den, v únoru 2012 jsem měla při dopravní nehodě těžký úraz.(sražení autem na přechodu). Do dnešního dne jsem zatím na nemocenské, která mi byla již 2x prodloužena a v září skončí. V poslední zprávě lékaře traumatologie 8.8.2013,se píše, že omezení vzhledem k odstupu od úrazu je zřejmě trvalé a nutno používat 2 fr. hole. Jedná se tedy kromě jiného hlavně o mobilitu. Firma, ve které jsem byla zaměstnána je v likvidaci a jsem přesvědčena, že při ukončení PP ze strany zaměstnavatele odstupné nedostanu.Situace firmy je velmi špatná, a i kdybych nárok na odstupné měla a vymáhala ho, tak stejně ho nedostanu, pohledávka bude pro nemajetnost povinného nevymahatelná. Chtěla bych proto ukončit PP tak, abych už nemusela nastoupit do zaměstnání a PP ukončila dnem skončení DPN. Je pro mě nemožné abych každý den s 2 berlemi jezdila busem (již od narození mám DMO s pravostranným postižením). Od roku 2008 mám invaliditu 1.stupně. V dubnu letošního roku jsem žádala o invaliditu 3st. Ta mi byla zamítnuta. V únoru 2014 mám nárok na starobní důchod. Existuje prosím, ukončení PP, které podám já jako zaměstnanec bez nároku na odstupné, ale při žádosti o podporu na ÚP mně bude vyplácena nekrácená podpora od prvního měsíce evidence na ÚP? Moc děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska zákoníku práce je výpověď daná zaměstnancem vždy bez nároku na odstupné (řešíme-li skutečnou výpověď a nikoliv okamžité zrušení pracovního poměru, ke kterému zaměstnanec smí přistoupit za předepsaných podmínek v případě nevyplácení mzdy či nepřevedení na jiné pracovní místo a i v tomto případě nejde o odstupné ale o zvláštní druh náhrady).
Z hlediska zákoníku práce by tak stačilo, abyste zaměstnavateli prokazatelně doručila výpověď z pracovního poměru (v tomto případě je ale třeba počítat s výpovědní dobou - pokud doručíte výpověď do konce srpna, skončí pracovní poměr k poslednímu říjnu, pokud výpověď doručíte v září, skončí až posledního listopadu).
Pakliže se na skončení pracovního poměru dokážete se zaměstnavatelem dohodnout (v principu by měli být rádi, že v rámci likvidace nemusí řešit Vaši výpověď a výpovědní lhůtu), je zde i možnost, že místo výpovědi ukončíte pracovní poměr písemnou dohodou. V takovém případě můžete do dohody uvést libovolné datum, nemusíte absolvovat žádnou výpovědní lhůtu.
Pakliže z hlediska zákoníku práce nemusí být v zaměstnancem podané výpovědi či v dohodě uvedený žádný důvod, tak správně vnímáte, že jiné požadavky má úřad práce (tam by se bylo na místě registrovat do tří dnů od skončení pracovního poměru). Pracovní poměr skončí i bez uvedení důvodu, ale pokud máte mít nárok na nekrácenou podporu, je třeba počítat s tím, že úřad bude požadovat doložení důvodu, pro který došlo k ukončení pracovního poměru. Ačkoliv nikde není uvedeno, že důvod skončení musíte dokládat nějakým konkrétním způsobem, je zpravidla nejvhodnější důvod uvést rovnou do výpovědi či do dohody - Váš zdravotní stav Vám dále neumožňuje konat sjednanou práci a zaměstnavatel nemá žádnou jinou vhodnou práci, na kterou by Vás mohl převést, je vhodné, aby tato skutečnost byla doložena zprávou lékaře či přímo posudkem lékaře, který pro zaměstnavatele vykonává tzv. pracovně-lékařskou službu.
Záleží samozřejmě na místně příslušném úřadu práce, do jaké míry budou okolnosti Vašeho skončení pracovního poměru zkoumat, v praxi bohužel nelze vyloučit "místní odlišnosti" a tak lze obecně doporučit předem konzultovat situaci s úřadem práce v tom smyslu, že Vám zdravotní stav neumožňuje u zaměstnavatele dále pracovat a zda-li jim bude stačit, pakliže přinesete dohodu se zaměstnavatelem, kde bude tento důvod ukončení uveden, zda jim stačí pokud takový důvod jednostranně uvedete ve výpovědi (nebo v takovém případě budou chtít vyjádření zaměstnavatele) a zda a v kterém případě budou po Vás požadovat, abyste tyto důvody doložila i zprávou od lékaře či přímo posudkem (od výše zmíněného lékaře pracovně-lékařské služby).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.