Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nárok na čerpání dovolené po mateřské dovolené u druhého a třetího dítěte
Otázka
Dobrý den, mám dotaz ohledně čerpání dovolené po PPM. U prvního dítěte v roce 2008 mi byla dovolená proplacena. V roce 2011 (během pobírání rodičovské dovolené) jsem nastoupila na druhou PPM. Vznikl nárok na čerpání dovolené i u druhého dítěte? Pokud ano je možné o čerpání požádat ještě teď? Momentálně budu znovu nastupovat na PPM s třetím dítětem. Opět mi ještě neskončila rodičovská dovolená. Budu mít znovu nárok na čerpání dovolené po skončení PPM? Údajně pokud bych čerpala dovolenou u druhého dítěte, bude jiný vyměřovací základ pro výpočet PPM s třetím dítětem? Děkuji na odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uváděných informací vyplývá, že jste v současné době zaměstnankyně čerpající rodičovskou dovolenou s druhým dítětem, přičemž máte nastupovat na mateřskou dovolenou s třetím dítětem.
Zároveň uvádíte, že jste si dovolenou za kalendářní rok u prvního dítěte, tj. po první PPM, vyčerpala. Budu se snažit zodpovědět Vámi položené otázky.
Ptáte se, zda Vám vznikl nárok na čerpání dovolené i u druhého dítěte. Odpověď zní, ano vznikl, jelikož mateřská dovolená (tj. období po které jste pobírala PPM) je považována za výkon práce. Je však potřeba počítat s tím, že nárok na tuto část dovolené Vám bude krácen, jelikož dle Zákoníku práce platí: "Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny, části směn odpracované v různých dnech se nesčítají".
Zároveň je však v Zákoníku práce také uvedeno: "Zaměstnanci, který splnil výše zmíněnou podmínku pro získání dovolené za kalendářní rok, se nárok na dovolenou krátí v závislosti na počtu směn (dnů), které v příslušném kalendářním roce zameškal pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce. Zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) dovolenou za kalendářní rok o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 zameškaných směn o další jednu dvanáctinu."
Takže pokud například budete mít v kalendářním roce, kdy jste měla odpracovat 250 směn, 100 směn připadajících na mateřskou dovolenou a 150 směn na rodičovskou dovolenou, máte nárok na dovolenou za kalendářní rok (za odpracovaných se považuje více než 60 směn), ale zkrátíme ji o 3/12 (1/12 za prvních 100 zameškaných směn, 2/12 za dalších 42 zameškaných směn, zbývajících 8 směn se neřeší).
Pokud bychom vycházeli z předpokladu, že máte základní výměru dovolené tj. 4 týdny a z toho, že u Vás jednomu týdnů odpovídá pět dní dovolené (záleží na rozvrhu směn), odpovídalo by to 4*5*9/12 = 15 dnům dovolené.
Dále Vás zajímalo, zda je možné požádat o čerpání dovolené ještě teď? V tuto chvíli máte dvě možnosti:
a) požádat o čerpání dovolené za kalendářní rok u druhého dítěte nyní tj. před nástupem na třetí PPM. Nicméně je zde potřeba počítat s tím, že bude záležet na zaměstnavateli, zda Vám udělí souhlas s čerpáním dovolené. A také je potřeba zvážit, kolik dnů Vám chybí do nástupu na třetí PPM a na kolik dnů dovolené "za druhou MD" máte nárok. Mohlo by se totiž stát, že Vám zaměstnavatel udělí souhlas s čerpáním dovolené tzn. že byste ukončila současnou rodičovskou dovolenou, pokud by Vám však chybělo několik dnů po dočerpání dovolené za kalendářní rok do nástupu na třetí PPM, byla byste povinna chodit do zaměstnání. b)Dovolenou "za druhou MD" si vyčerpáte společně s dovolenou "za třetí MD" po jejím skončení. Jinými slovy - budete čerpat rodičovskou dovolenou až do nástupu na PPM (pokud můžeme předpokládat, že termín porodu a skončení aktuální rodičovské dovolené toto umožňuje) a teprve po jejím uplynutí budete čerpat společně "obě dovolené", přičemž dovolená "za druhou MD" Vám bude krácena, dovolená "za třetí MD" ne, pokud o její čerpání požádáte tak, aby navazovala bezprostředně na skončení třetí mateřské dovolené (třetí čerpání PPM). Pokud tak učiníte, je zaměstnavatel Vaší žádosti povinen vyhovět.
V neposlední řadě jste vznesla otázku, zda byste měla jiný vyměřovací základ pro výpočet PPM s třetím dítětem, pokud byste teď čerpala dovolenou "za druhou MD". Nejprve si dovolím podotknout, že samotné čerpání dovolené Vám vyměřovací základ nijak neovlivní, jelikož se nejedná o dobu, ze které by Vám byl tvořen vyměřovací základ. Dále je pro Vás velmi důležitý § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění, ze kterého vyplývá: „U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.“
Z výše uvedeného vyplývá, že i v případě kdy byste se vrátila do práce alespoň na 7 dnů (tj. dovolená by Vám nepokryla zbývající dobu do další PPM) tak by Vám sice vznikl další vyměřovací základ, nicméně by došlo k porovnání tohoto vyměřovacího základu s vyměřovacím základem, kterého jste naposledy dosáhla (tj. couvalo by se do doby, kdy byste měla naposledy odpracovaných alespoň 30 dnů – před první PPM), přičemž by se Vám PPM počítala ze základu, který je vyšší. Podotýkám, že by se nejednalo o identicky stejné částky jako u předchozí PPM, jelikož se každý rok mění redukční hranice.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou