Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Otěhotnění ve výpovědní lhůtě
Otázka
Dobrý den, v zaměstnání jsem dostala výpověď pro nadbytečnost po odvolání z vedoucí funkce, jelikož jsem odmítla nabízenou pozici (byla pro mě značně nevýhodná). Nyní jsem ve výpovědní lhůtě na překážkách na straně zaměstnavatele a pobírám průměrnou mzdu. Jelikož plánujeme miminko, tak jsem se chtěla zeptat, jak by to bylo, kdybych otěhotněla před koncem výpovědní lhůty? Vím, že by se přerušil její běh, to bych pak byla až do nástupu na mateřskou na překážkách na straně zaměstnavatele a stále pobírala průměrnou mzdu? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
zákoník práce v souvislosti s výpovědí danou zaměstnavatelem chrání zaměstnance, kteří se buď před výpovědí nebo v průběhu výpovědní doby dostanou do situace, která by jim bránila v nalezení nového vhodného zaměstnání. Těmito situacemi jsou dočasná pracovní neschopnost, vojenské cvičení, výkon veřejné funkce, těhotenství, čerpání mateřské a rodičovské dovolené a dočasná nezpůsobilost pro noční práci. Doba trvání těchto událostí je tzv. ochrannou dobou, během níž zpravidla nelze dát zaměstnanci výpověď nebo během níž neplyne výpovědní doba. Podle § 53 odst. 2 zákoníku práce platí, je-li zaměstnanci dána výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr tak skončí uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, nedohodne-li se zaměstnavatel se zaměstnancem na tom, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Ve Vašem dotaze správně usuzujete, že pokud ve výpovědní době otěhotníte, běh výpovědní doby se zastaví od pravděpodobného dne otěhotnění (podle lékařského vyjádření) a dále budete v ochranné době. Po jejím skončení uplyne zbývající část výpovědní doby a pracovní poměr skončí. Kdy však skončí ochranná doba, záleží na tom, zda a do kdy budete čerpat mateřskou dovolenou nebo dále rodičovskou dovolenou. Tato ochrana zaměstnance je také dobrovolná - pokud byste pracovní poměr prodloužit nechtěla, lze to zaměstnavateli písemně oznámit a pracovní poměr skončí v původním termínu bez ohledu na těhotenství.
Průměrná mzda za dobu překážek v práci na straně zaměstnavatele by Vám tedy měla náležet za dobu ochranné doby a za zbývající část výpovědní doby (v judikatuře ani v komentářích jsme nenašli důvod, proč by tomu tak být nemělo). Po dobu mateřské dovolené ani za dobu rodičovské dovolené mzda nenáleží, tato období jsou pokryta dávkami nemocenského pojištění a dávkami státní sociální podpory. Pokud by Vás v době těhotenství lékař uznal práce neschopnou (rizikové těhotenství), doba pracovní neschopnosti by byla rovněž ochrannou dobou, pobírala byste nemocenské a následně byste mohla za splnění podmínek pobírat peněžitou pomoc v mateřství.
V případě dalšího dotazu se na nás můžete znovu obrátit.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou