Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Doplatek do výdělku choroba z povolání
Otázka
Dobrý den,chtěla bych se zeptat....přišla jsem o zaměstnání z duvodu nemoci,tetkom jsem na UP a jelikož jsem neměla v posledních 2 letech odpracovaný 1 rok nedostala jsem podporu v nezaměstnanosti.Z toho duvodu mi zastavili rentu.Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na doplatek do výdělku i když jsem na UP a nepobírám podporu.
Odpověď
Dobrý den,
na základě informací obsažených v zadání dotazu nelze některé podstatné informace přesněji dovodit, takže můžeme pouze hádat, o jakou přesně situaci se jedná.
Uvádíte, že se jedná o "chorobu z povolání" a že Vám "zastavili rentu". Z toho lze dovozovat, že zřejmě ve Vašem případě není sporu o tom, že trpíte nemocí z povolání a který zaměstnavatel za ní nese odpovědnost. Neuvádíte však, o jaký typ "renty" se jednalo, takže můžeme uvažovat o různých variantách.
Např. může jít o situaci, kdy jste v důsledku nemoci z povolání byla v pracovní neschopnosti, pobírala jste náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (dorovnání mezi nemocenskou a průměrným výdělkem) a po ukončení neschopenky a pracovního poměru jste se zaregistrovala na úřadu práce, kde Vám nebyla přiznána podpora v nezaměstnanosti. V takovém případě mohlo být "zastavení renty" logickým krokem, jelikož "náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti" není vyplácena po skončení pracovní neschopnosti a dále je třeba řešit otázku nároku na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Tato náhrada Vám může náležet, pakliže v důsledku nemoci z povolání nejste navzdory své poctivé snaze schopna vydělávat takové částky, jaké jste vydělávala před tím, než jste kvůli této nemoci ztratila schopnost dále konat svoji práci. Jdete-li z pracovní neschopnosti rovnou na úřad práce, není možné příliš posoudit, jaké částky by jste si byla schopna vydělat a tudíž se Vám vyplácí náhrada, jako kdyby jste pobírala minimální mzdu (byť fakticky nepobíráte nic).
Další častou variantou je situace, kdy zaměstnanec onemocní nemocí z povolání a po pracovní neschopnosti (během které pobírá již zmiňovanou náhradu za trátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti), se vrátí do zaměstnání kde je převeden na jinou vhodnou práci. Následně se mu začne vyplácet náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti v takovém rozsahu, aby se vyrovnal rozdíl mezi předchozím průměrným výdělkem a výdělkem na pozici, na kterou byl zaměstnanec převeden. Pakliže následně dojde k ukončení pracovního poměru, máme již takto "naceněný" rozdíl mezi tím, co si zaměstnanec byl schopen vydělat dříve a kolik po vypuknutí nemoci z povolání, takže tuto částku lze dále vyplácet i v době, kdy dotčený zaměstnanec nepracuje a to bez ohledu na to, že nemá nárok na podporu (vyrovnání se platí podle toho, co by si zaměstnanec mohl vydělat, nikoliv podle toho, co si nevydělá, či respektive nedostane na dávce).
V principu ani jeden z případů příliš "nesedí" na to, že by Vám byla renta ukončena z důvodů absence nároku na podporu. V případě zájmu o bližší rozebrání situace by tudíž bylo vhodné upřesnit, čím konkrétně bylo odůvodněno rozhodnutí o zastavení výplaty renty, o jaký typ renty se jednalo, jak došlo ke vzniku nemoci z povolání, jakým způsobem dále zaměstnavatel postupovat a jak došlo k ukončení pracovního poměru.
Jelikož může jít o situaci, kterou může být poměrně obtížné komplexně popsat, doporučuji ke zvážení, zda-li by situace nebylo účelnější rozebrat osobně v rámci návštěvy v některé z občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.