Dohoda o ukončení prac. poměru ve zkušební lhůtě

Dotaz ze dne 1. 11. 2013 13:37.

Otázka

Dobrý den, po RD jsem se chtěla vrátit do zaměstnání. Bohužel zaměstnavatel během mé RD ukončil činnost firmy. Nabídl mi, že ve staré firmě se mnou uzavře dohodu o ukončení prac. poměru a zaměstná mě v nové firmě. Zapomněla jsem se zmínit, že mi syna nevzali do školky a do zaměsnání bych musela dojíždět 30km. Mohu v té nové firmě uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o ukončení prac. poměru z důvodu péče o dítě do 4 let věku ve zkušební době? Bude stačit když budu mít odpracováno jen 14 dní? A jak to bude na ÚP? Dostanu nějakou podporu? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jestli dobře rozumím Vašemu dotazu, pak jde o to, jakým způsobem ukončit pracovní poměr ve zkušební době a zda se budete moci registrovat na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Nejprve uvedu podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který v období posledních dvou let před zařazením do evidence na úřadu práce (dále jen ÚP) získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců nebo tuto podmínku splnil započtením náhradní doby zaměstnání. Za náhradní dobu zaměstnání se považuje mj. doba péče o dítě do 4 let jeho věku.

Podpora v nezaměstnanosti činí v prvních dvou měsících podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku (níže uvádím jako standardní výše podpory), kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním ukončeném zaměstnání. Pokud byste ukončila pracovní poměr, ať dohodou nebo výpovědí, bez vážného důvodu, pak by výše podpory činila po celou podpůrčí dobu 45% průměrného příjmu. Za vážný důvod by bylo možné považovat nezbytnou péči o dítě do 4 let jeho věku, kterou je třeba prokázat. V takovém případě by podpora nebyla snižována. Vážné důvody, které jsou akceptovány, uvádím níže.

V případě, kdy doba předchozího zaměstnání je splněna započtením náhradní doby zaměstnání (dobou péče o dítě) a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání (např. ihned po ukončení výplaty rodičovského příspěvku se přihlásíte na ÚP), činí podpora v nezaměstnanosti po dobu prvních 2 měsíců 0,15 násobek (3.662,- Kč), další 2 měsíce ve výši 0,12 násobek (2.929,- Kč), po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11 násobek (2.685,- Kč) průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2012.

Pokud tedy budete mít odpracováno alespoň 14 dní v pracovním poměru a ihned po skončení práce se zaregistrujete na úřadu práce, pak se bude podpora počítat z příjmu z pracovního poměru přepočteného na kalendářní měsíc. Pokud se však zaevidujete na ÚP po péči o dítě (např. bez toho, abyste se vrátila do zaměstnání, či po ukončení zaměstnání zůstanete nějakou dobu doma s dítětem a teprve poté se půjdete registrovat), bude podpora stanovena paušálně podle výše uvedených násobků průměrné mzdy v národním hospodářství.

Pro evidenci na ÚP je důležité si uvědomit, zda můžete fakticky nastoupit do zaměstnání, tedy zda budete mít v případě nalezení vhodného zaměstnání možnost zajistit si péči o syna. Pokud pracovník úřadu práce zjistí, že tomu tak není, může zamítnout Vaši žádost o registraci. Je proto dobré uvážit důvod ukončení ukončení pracovního poměru. Pokud by to bylo z důvodu péče o dítě (což by nebránilo získání standardní podpory), pak by mohlo být problematické zaregistrování se na úřadu práce. Musela byste doložit, že např. nebylo v dosavadním zaměstnání možné setrvat pro náročné dojíždění, kdy byste nestíhala vyzvedávat dítě např. od osoby, která Vám ho v době Vaší nepřítomnosti hlídá, zaměstnavatel neměl možnost upravit pracovní dobu tak, jak byste potřebovala apod. Jinak řečeno - z důvodu péče o dítě jste nemohla pokračovat v dotčeném zaměstnání, ale to neznamená, že byste v jiném zaměstnání (např. bez nutnosti dojíždění, či s vhodnějším plánováním směn) nemohla pracovat.

Z Vašeho dotazu mi není zcela zřejmé, zda již proběhlo ukončení pracovního poměru ve staré firmě a k uzavření nového pracovního poměru v nové firmě. Pokud tomu tak bylo a Vy jste v pracovním poměru v nové firmě, který chcete ukončit, a zároveň jste ve zkušební době, obecně můžete Vy nebo zaměstnavatel jednostranně ukončit pracovní poměr ve zkušební době bez uvedení důvodu. Pokud se budete chtít následně zaevidovat na úřadu práce, pak by bylo dobré, aby s Vámi zaměstnavatel jednostranně ukončil pracovní poměr ve zkušební době (bez uvedení důvodu nebo s uvedením nějakého organizačního důvodu) nebo abyste jednostranně ukončila pracovní poměr ve zkušební době Vy s uvedením některého z níže uvedených důvodů. Je totiž pro Vás podstatné uvést vážný důvod ukončení pracovního poměru (pokud jej ukončíte Vy), abyste měla nárok na standardní podporu v nezaměstnanosti a zároveň je třeba u úřadu práce prokázat, že péče o dítě není překážkou pro Vaše další zaměstnání.

Další variantou pro řešení této situace by mohla být dohoda se zaměstnavatelem (v nové firmě) na poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Příjem byste ze zaměstnání neměla, ale doba péče o dítě do 4 let věku se počítá jako náhradní doba pojištění pro účely důchodového pojištění a stát hradí zdravotní pojištění za osobu pečující osobně a celodenně o dítě do 7 let věku (nebo o dvě děti do 15 let věku). Takovýto postup však nijak neřeší skutečnost, že byste v tuto dobu neměla nárok na žádný zvláštní příjem (neřeším otázku obecných sociálních dávek, pokud by byla celková sociálněekonomická situace Vaší rodiny do té míry nepříznivá).

Důvody, které nejsou překážkou pro přiznání standardní podpory v nezaměstnanosti, jsou tyto:

- nezbytná osobní péči o dítě ve věku do 4 let,

- nezbytná osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,

- docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,

- místo výkonu nebo povaha zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,

- zdravotních důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání,

- jiné vážné osobní důvody, např. etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele, okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce.

Pokud ještě neproběhlo ukončení pracovního poměru ve staré firmě, měl by s Vámi zaměstnavatel v případě zrušení firmy ukončit pracovní poměr výpovědí z organizačních důvodů nebo dohodou z týchž důvodů (důvod je třeba přesně uvést). V případě takového ukončení pracovního poměru náleží zaměstnanci dvouměsíční výpovědní doba a odstupné ve výši trojnásobku průměrné mzdy. Pokud by byl pracovní poměr takto ukončen a Vy byste nikam jinam nenastoupila a zaevidovala se na ÚP, pak by podpora v nezaměstnanosti náležela ve výši násobků průměrné mzdy v národním hospodářství.

Bude-li třeba upřesnit odpověď, rádi tak učiníme.

S pozdravem

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším